Bírósági források szerint nincs szakmai magyarázata annak, miért helyezett adott bíróságokra kiemelt jelentőségű ügyeket Handó Tünde (Szájerné). Az Országos Bírósági Hivatal mindenható elnöke a Hagyó-ügyet éppen arra a Kecskeméti Törvényszékre utalta, ahol 2010-ben elítélték Zuschlag Jánost. Sőt, nem kizárt, hogy a bíró is azonos lesz.
Jövő hét elején ad tájékoztatást a Kecskeméti Törvényszék arról, hogy pontosan melyik bírájuk és várhatóan mikortól tárgyalja a Hagyó-ügyet. Ezt a törvényszéket, a volt Bács Kiskun Megyei Bíróságot jelölte ugyanis ki a múlt héten az Országos Bírósági Hivatal (OBH) elnöke, Handó Tünde - Szájer József fideszes EP-képviselő felesége - a BKV-ügy tárgyalására, melynek egyik fő terheltje a "maffiavádakkal" gyanúsított volt MSZP-s főpolgármester-helyettes, Hagyó Miklós. Az OBH tájékoztatása szerint a kiemelt ügyeket, köztük "az utóbbi évek egyik legfontosabb korrupciós jellegű bűncselekményeit" magában foglaló pert, a törvény szerint 3 hónapon belül el kellene kezdenie tárgyalni az illetékes bíróságnak, erre azonban a leterhelt Fővárosi Törvényszéken csak másfél év múlva, 2013 őszén lenne reális esély.
A Kecskeméti Törvényszéket jól ismerő forrásunk szerint azonban a döntést nehéz szakmailag indokolni, hiszen Kecskemét nem táblaszékhely, nem rendelkezik nagy apparátussal, és noha a bíróság ügyforgalmi adatai - csakúgy, mint országszerte több más törvényszék esetében - jók, az ilyen nagy ügyek áthelyezése nagyon drága. A peranyagok leköltöztetése, a vádlottak és a tanúk utaztatása jelentős költség a bírói szervezetnek. Márpedig a Hagyó Miklós és társai ellen zajló büntetőügyben - amelyben a vádiratot 2012. január 11-én nyújtották be - 15 vádlott, több mint száz tanú és tíz szakértő van, a nyomozati iratok pedig 179 kötetből állnak.
Éppen ezért Handó Tünde (Szájerné) dönthetett volna úgy is, mint a Mal Zrt. ügyében, hogy egy eljáró bírót rendel az adott törvényszékre a per lefolytatására. Az ügy hátterében így sokkal inkább az állhat, hogy éppen a Kecskeméti Törvényszéken ítélték el 2010-ben első fokon a volt MSZP-s képviselő Zushclag Jánost 8,5 évre. Emlékezetes: az óriási médiaérdeklődéssel kísért ügyben eljáró bíró tanúként hallgatta ki többek közt Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnököt, Mesterházy Attilát, az MSZP elnökét, Ujhelyi István alelnököt, és Szilvásy György volt titokminisztert is, éppen a választások előtt. Forrásunk szerint ráadásul az is előfordulhat, hogy épp a Zuschlag-ügyben ítélkező, de már a kecskeméti maffiapert is tárgyaló Fodor Endre bíróra szignálják a Hagyó-ügyet.
Egyébként éppen a döntéshozatal előtti napokban, február elején járt Kecskeméten Handó Tünde (Szájerné), méghozzá Darák Péternek, a Kúria elnökének társaságában. Az ottani jogásznap vendéglátóként jelen lévő törvényszéki elnök, Bicske Ferenc a helyi televíziónak azt nyilatkozta: az igazságszolgáltatás átalakításában nekik is ki kell venniük a részüket, akár "felrendeléssel", azaz egyes bíráik kölcsönadásával, más bíróságoknak való besegítéssel, vagy akár Kecskemétre csoportosított ügyekkel. Úgy fogalmazott: "mindent megteszünk, hogy a kihívásoknak és a feladatoknak eleget tudjunk tenni." Arról nem szólt, hogy milyen feladattal bízta meg a bírósági szervezetet uraló OBH-elnök, a kormányfő családi barátja.
Annyi mindenesetre már jól látszik: Handó Tünde (Szájerné) nem fogja vissza magát, hanem él az alaptörvényhez írt átmeneti rendelkezésekben, valamint az új igazságszolgáltatási törvényekben rászabott jogkörökkel, hiszen az OBH pénteken azt közölte, hogy összesen 9 kiemelt fővárosi per vidékre helyezéséről döntött. Emiatt egyébként hazai és nemzetközi jogvédő szervezetek, sőt az Európai Unió döntéshozó szervei is aggodalmukat fejezték ki. A Transparency International (TI) szerint például sérül a tisztességes eljárás elve, amikor büntetőpereket másik bíróságra helyez az OBH, ráadásul "így elfogulatlan ítélet sem születhet."