Mindössze tíz százalék adót kellene fizetnie azoknak a magánszemélyeknek, akik hazautalják külföldön szerzett és ottani bankokban elhelyezett jövedelmüket. Az adóamnesztia 2011. év végéig él, ám az illetékes hatóságok a mai napig nem jelölték ki azokat a pénzintézeteket, ahová ezeket a pénzeket átutalhatnák az érintettek.
Szakértők szerint a kormány nem számíthat jelentős adóbevételre az amnesztiából, ráadásul erkölcsileg is megkérdőjelezhető, hogy előnyt élvezhessenek azok, akik kibújtak a hazai adófizetési kötelezettségük alól.
Adóamnesztiában részesülnek azok a magánszemélyek, akik a külföldön szerzett és ottani bankokban elhelyezett jövedelmüket hazautalják 2011. december 31-ig. A tíz százalékos adó mindenképpen méltányos, de egyelőre az sem élhet vele, aki már a külföldi bankjában toporog, hogy végre legalizálhassa a pénzét, mert egyelőre nincs hová utalnia az összeget. Az amnesztia a 2010., valamint az idei adóévre érvényes.
Senki nem késett le semmiről és nincs semmilyen jogvesztő hatása, ha valaki még nem utalta haza a pénzét, hiszen erre az idei év utolsó napjáig van lehetősége - nyilatkozta Binder István. A PSZÁF szóvivője hangsúlyozta, természetesen mindkét szervezet arra törekszik, hogy mielőbb kijelölhessék azokat a bankokat, amelyek fogadhatják az adóamnesztia hatálya alá eső pénzeket, de ennek szigorú jogszabályi előírásait a PSZÁF-nak és a NAV-nak is be kell tartania.
A tavaly elfogadott törvény értelmében azokra a magánszemélyekre érvényes az adóamensztia, akik hazahozzák külföldi jövedelmüket, vagy "magyarosítják" itthon bejegyzett, de offshore tulajdonban lévő cégüket. A kedvezmény azonban csak akkor vehető igénybe, ha a külföldi társaság, ahonnan a jövedelem származik, az osztalékfizetés alapjául szolgáló jövedelmét legkésőbb 2010. október 31-ig bevételként elszámolta, vagy a pénz addig az időpontig a vállalkozás bankszámláján szerepelt és Magyarországon nem fizettek utána adót. Természetesen bűncselekményből származó jövedelmekre nem vonatkozik az adóamnesztia sem.
A kormány több tíz milliárd forint repatriálásában bízik, ám ezt az optimizmust a szakértők nem igen osztják. Annak ellenére sem, hogy az érintetteknek nem kell feltüntetniük az adóbevallásukban a hazautalt jövedelmet. A feladat csupán annyi, hogy a pénz a később kijelölt magyarországi bankban landoljon, ahol levonják a tíz százalékos adót, majd a befizető nevének feltüntetése nélkül továbbítják azt az adóhatóságnak. A pénzintézet kiad egy igazolást az ügyfélnek, amellyel egy esetleges vagyonosodási vizsgálat alkalmával tisztázhatja magát.