A Fidesznek címzett kritikái miatt váltják le Orbánék a főbírót
Eldőlt a legfőbb bíró sorsa: a Fidesz által korábban még támogatott Baka András négy évvel mandátumának lejárta előtt, januári hatállyal távozik hivatalából – ezt az új alkotmány átmeneti rendelkezései véglegesítik. A kormánypártok hónapokig lebegtették a döntést, amit végül a Fideszben túlzónak vélt kritikus megjegyzései miatt hoztak meg. A főbíró az igazságszolgáltatáson belül is elszigetelődött.
„A javaslat (…) a Kúria feladatainak 2012. január 1-től történő folyamatos ellátása és a gördülékeny átmenet érdekében rendelkezik arról, hogy az Országgyűlésnek a Kúria 2012. január 1-én hivatalba lépő elnökét 2011. december 31-ig az Alaptörvényben foglalt szabályok szerint meg kell választania” – ezzel indokolta azt az alkotmánymódosító indítványát Gulyás Gergely fideszes képviselő, amely lehetővé teszi Baka András főbíró leváltását és az új bírósági vezető kinevezését.
A két évvel ezelőtt hat évre megválasztott Baka idő előtti menesztése vagy maradása a januárban hatályba lépő új alkotmány áprilisi elfogadása óta kérdéses. Az alaptörvény a Legfelsőbb Bíróságot (LB) – az 1949-ben megszűnt elnevezést felelevenítve – Kúriává nevezete át, megnyitva a lehetőséget a bírósági intézményrendszer átalakítása, és az LB-elnök leváltása előtt. A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) októberben nyilvánosságra hozta, majd a parlament elé terjesztette a bírósági igazgatást átformáló törvénytervezetét, amely januári hatállyal megszünteti az Országos Igazságszolgáltatási Tanácsot (OIT), melyet szintén a legfelsőbb bíró elnököl – ezzel teljesen átalakítva a Baka mögötti szervezetet, a főbíró funkcióját.
Bár Baka menesztését az új alaptörvényhez készült, a két kormánypárt frakcióvezetői által beterjesztett átmeneti rendelkezések mondanák ki (a parlament még nem szavazta meg a vasárnap beterjesztett tervezetet), a leváltás és az új vezető megválasztásának menetrendjét Gulyás Gergely alkotmánymódosító indítványa szabná meg. Az alaptörvény megszövegezésében részt vett képviselő előterjesztése azért meglepő, mert a fideszes szakpolitikus április 14-én az InfoRádióban még azt hangoztatta, hogy az új elnevezésű bírósági testületet is Baka András fogja vezetni. Gulyás úgy módosítaná a másfél hónapon belül hatályát vesztő alkotmányt, hogy egy még hatályba nem lépett törvényre, az új alaptörvényre hivatkozik.
Orbán dönthetett a főbíró sorsáról
Két évvel ezelőtt a Fidesz által is megszavazott főbíró leváltását a párt legfelsőbb szintjén döntötték el – mondták a hvg.hu-nak kormányzati és fideszes források. Információink szerint még csak nem is a bírósági reform kidolgozásával megbízott európai parlamenti képviselő, Áder János hozta meg a végső döntést, az utolsó szó a pártelnök-miniszterelnöké volt. Bár az átmeneti rendelkezések nem zárják ki, hogy az államfő újrajelölje Bakát, a Fideszben kizártnak tartják a főbíró újrázását.
„A nyáron még billegett a dolog. Még az augusztusi alkotmánybírósági indítványa sem ütötte ki a biztosítékot, csak az igazságszolgáltatási törvénycsomag ellen indított nyilatkozatfolyama tette be a kaput” – mondta egy neve elhallgatását kérő, befolyásos kormányzati politikus, hogyan billent a Baka megtartását és menesztését szorgalmazók közötti erőegyensúly. Pedig a kormányzati ciklus elején a főbíró jó viszonyt ápolt az új kabinettel: a KIM Baka reformprogramjának több elemét is belefoglalta abba az ítélkezés gyorsítását célzó törvénycsomagba, mely idén márciusban az OIT-elnök kinevezési jogkörének bővítésével lépett hatályba.
Fideszes források szerint Baka akkor haragította magára a kormánypárti jogász-szakpolitikusok egy részét, amikor a bírók nyugdíjkorhatárának 70-ről 62 évre csökkentése ellen tiltakozva – több bírósági vezetővel együtt – április 15-én aláírta az Európai Unió nyilvánosságához címzett levelet, mely „a demokratikus jogállam alapelveivel ellentétesnek” nevezte a nagyobbik kormánypárt törvénytervezetét.
Túl kritikus volt
„Lehet bírálni a Fidesz terveit, de aki a legitim parlament döntéseit nemzetközi fórumokon antidemokratikusnak bélyegzi, az nincs tisztában azzal, hogy mire ugranak ebben a pártban. Ez egyértelmű politikai nyilatkozat volt” – fogalmazott a nagyobbik kormánypárt egyik képviselője, hogyan változott a főbíróhoz való hozzáállás.