MTV: csak látszólag korrekt
Ahogy azt már szinte el is várjuk, az m1 tegnap esti fél nyolcas Híradója ismét kitett magáért. Az összműsoridő 32 percéből 19 percen át foglalkozott a nemzeti ünneppel, a zászlófelvonástól, a Klauzál téri események újrajátszásán át a határon túliak ünnepéig.
Ha a pártok megszólalásának kiegyensúlyozottságát nézzük, akkor meglepő módon a Jobbik kapott a legtöbb időt (1:10), őket a Fidesz követi 33 másodperccel, az LMP 29-el, a KDNP 28-al, az MSZP 26-al, és még a Demokratikus Koalíció is kapott 27 másodpercet, pedig ők nem is ünnepeltek. A Jobbikot leszámítva tehát nagyjából kiegyensúlyozott volt a mezőny, de azért a kormány megszólalásait se felejtsük ki: Schmitt Pál beszédének zanzásított verziója (1:11), Orbán Viktor Brüsszelben adott interjúja (1:22), és Semjén Zsolt Sydney-ben tartott megemlékezése (0:37).
Ami viszont a pártok ünnepségeinek összefoglalója után következett, arra csak nehezen lehetne mondani, hogy tárgyilagos. Minden magára valamit is adó hírgyár a pártok megszólaltatása után a civilek Szabad sajtó úti tüntetéséről készült riportot adta volna be, de úgy látszik, hogy az MTI Hírcentrumnak már megint fontosabb volt a hangulat megalapozása. Az idei események tálalása közé sikerült ugyanis beilleszteniük a 2006-os sajnálatos eseményekről készült riportot, békés járókelők vs szemkilövős rendőrök, Gyurcsány felelősségre vonása, stb., mindezt 3 perc 14 másodpercben. Na, nem mintha az öt évvel ezelőtt történteknek nem kellene szerepelniük a Híradóban (mi is kellően megemlékeztünk róla tegnap), de hogy biztosan nem az Egymillióan a sajtószabadságért-csoport tüntetéséről szóló tudósítás előtt, az fix.
Az ezt követő 2:38 másodperces riportban jóval többet beszélt a riporter, mint amennyit a valós eseményből bevágtak, így történhetett meg, hogy bár képileg és időarányában minden rendben lévőnek tűnik, a Millásokra mégis sikerült három, őket rossz fényben feltüntető fontos dolgot is elmondaniuk: 1., Juhász Péter, a tüntetés egyik szervezője a könnyűdrogok legalizálásáért küzdő Kendermag Egyesület vezetője (miért releváns ez ebben az esetben?), 2., a csoport megosztott, belső feszültségekkel küzd (kivált öt szervező és létrehozta az Egymillióan a demokráciért csoportot, jelen állás EMS-EMD: 90 ezer-3,5 ezer tag), 3., a millások egy csoportja bejelentés nélkül átvonult a tévészékház elé, ahol mécseseket gyújtottak a tévéostromkor megsérült rendőrök emlékére (nem a millások szervezték ezt az akciót, hanem a tüntetéshez hozzácsapódott Magyar Szolidaritás). (A köztévé érdekes hírszerkesztési gyakorlatáról bővebben itt lehet még olvasni.)
TV2: virágzik az orgona
A köztévé ellenpontja mi más is lehetne, mint a BűnTények néven ismert TV2 esti híradója. Az ünnepi kiadás pedig különösen jól sikerült, a 23-ai eseményekre mindössze 2 perc 8 másodpercet szántak.
Azt persze már szinte kezdjük megszokni, hogy a politikai hírek mindig az adás végére kerülnek, de amikor már túl voltunk a diszkóbaleseten, a részeg gázolókon, a magát felgyújtó nőn, az iskolában megvert kisgyereken, a bezárt Amsterdam shopon, és elhangzott az a bréking infó, hogy az enyhe ősz megzavarta a növényvilágot és virágzik az orgona Kaposváron, már kezdtük azt gondolni, hogy ezúttal kimaradnak a nap legfontosabb eseményei.
De aztán a Tények 22 perces adásának 15. percénél csak megtudhatták a nézők, hogy hogyan ünnepelt az ország. És a riportból úgy tűnik, hogy leginkább bulizott meg futóversenyeken vett részt. De akkor lássuk a részletes bontást: Fidesz (39 másodperc), Egymillióan a sajtószabadságért tüntetés (33, és ebbe nem fért bele az alternatív köztársasági elnök-választás), Jobbik (17 másodperc: a beszéd nem, csak a karcagi botrány). A KDNP, az LMP, az MSZP és a kormány teljesen kimaradt az összeállításból, bár az igaz, hogy egy képkocka idejére azért felvillant Schmitt Pál télikabátban.
A kétperces híradásnak a negyedét így is a bulvár töltötte ki (koncertek, futóverseny: 26 másodperc), az arányérzékükhöz csak gratulálni tudunk.
RTL Klub: győzött az ellenzék
A TV2-höz képest az RTL legalább egy kicsit úgy csinált, mintha a Híradó valóban közszolgálati feladat lenne, és nem azért kapnák a frekvenciát, hogy ingyenreklámot csináljanak Totónak, a bébicsimpáznak, akit rekordidő alatt sikerült bilire szoktatni Birminghamben.
Bár az ő riportjukat is megelőzte a Fradi-Újpest balhé, a diszkóbaleset, a szabadlábra helyezett bombás, és a kórosan sovány lány rejtélyes esete, de az ’56-os megemlékezésekre még így is korábban került sor, mint a TV2-n (13:38).
Az 5:18 perces összefoglaló arányaiban a kormánynak és a Fidesznek kedvezett (1:38), ugyanakkor többször elhangzott az is, hogy a zászlófelvonáson a közjogi méltóságok közül csak Schmitt Pál vett részt, a Fidesz lemondta a nagygyűlést, mivel az Orbán helyettesítőjeként felmerült Kövér is elutazott. A Fideszhez kell azonban sorolni a Fővárosi Önkormányzat ünnepségéről szóló riportjukat is, ami 44 másodpercet kapott (összesen tehát 2:22).
A percarányos megoszlás sorrendjében az RTL-nél a Fidesz után az LMP állt a sorban 11, az MSZP 9, a Jobbik pedig 6 másodperccel, KDNP pedig kimaradt. Az ellenzéki pártok csekély arányához képest azonban meglepő, hogy a Szabad sajtó úti civiltüntetésről 2:20-ben tudósítottak, méghozzá elég korrekten, sok idézettel és viszonylag kevés kommentárral. Összességében tehát, ha a kormánypárti-ellenzéki megszólalásokat nézzük akkor az RTL Klubnál 24 másodperccel az ellenzék győzött.