A Matolcsy-tárca felelősségére mutat rá a számvevőszék a költségvetés hiányos előkészítésénél
A Nemzetgazdasági Minisztérium felelősségére mutat rá az Állami Számvevőszék a jövő évi költségvetési törvényjavaslat hiányos előkészítésével kapcsolatban. A közvetlen központi kormányzati bevételek 96,5 százaléka nincs háttérszámításokkal, helyenként jogszabályokkal megalapozva.
Az ÁSZ kifogásolta a költségvetési törvényjavaslat előkészítését. Eszerint az államháztartásért felelős miniszter, azaz Matolcsy György ugyan határidőig beterjeszette a kormány elé a költségvetési törvényjavaslat tervezetét, de az előterjesztés sem szerkezetileg, sem tartalmilag nem felelt meg a később az Országgyűlésnek benyújtott költségvetési törvényjavaslat tervezetének.
Az ÁSZ ezzel gyakorlatilag igazolja az Origo értesülését, miszerint Matolcsy csak egy számok nélküli előterjesztéssel érkezett az augusztus végi kormányülésre. A számvevőszék egyébként arra is rámutat, hogy a Költségvetési Tanács sem azt a tervezetet kapta, ami végül az Országgyűlés elé került.
Hiányzó háttérszámítások
Az ÁSZ felrója, hogy a 2012. évi költségvetésről szóló törvényjavaslat megalapozottságáról, belső összhangjáról nem tudott teljes körűen véleményt mondani, mert sem a bevételi, sem a kiadási előirányzatok nem voltak kellően dokumentumokkal, illetve háttérszámításokkal alátámasztva.
A jegyzőkönyvek szeptember 12-ei lezárásakor a közvetlen bevételek 96,5 százalékára (6440,6 milliárdra) nem voltak háttérszámítások. A közvetlen bevételek közül a bányajáradék, az egyéb költségvetési bevételek, a kamatbevételek és az állami vagyonnal kapcsolatos bevételek megalapozottságáról tudott a számvevőszék egyáltalán véleményt mondani.
Az ÁSZ becsléseket végzett a 2012. évben várhatóan befolyó adóbevételek nagyságára vonatkozóan: ezzel kapcsolatban csak az adóbevételek 27 százaléka (cégautó-adó, szja, lakossági illetékek, rehabilitációs hozzájárulás) teljesíthetőségét nem lehetett megítélni, 63,3 százalékát (pénzügyi szervezetek különadója, ágazati különadók, áfabevétel, jövedéki adó) viszont teljesíthetőnek minősítették. Az állami vagyonnal kapcsolatos kiadások 43,3 százaléka nem volt megalapozott, illetve megítélhető. (A 2011. évi költségvetés véleményezésekor az adóbevételek 33,5 százalékáról nem lehetett véleményt mondani, 45,7-et minősítettek teljesíthetőnek és a kiadások 47,3 százaléka nem volt megalapozott..)