A korábbi szocialista kormányok tehetnek a devizahitelezés elterjedéséről a Kormányzati Kommunikációs Központ ma nyilvánosságra hozott jelentése szerint.
"A Medgyessy-, a Gyurcsány-kormány különösebb korlátozások és gondos „használati útmutató” nélkül zöld utat adtak a devizahiteleknek. A könnyen elérhető devizahitelek sok tízezer ember csaltak lépre, ezrek dőltek be a banki szirénhangoknak" - áll a közleményben, ami szerint a devizahitelezés felpörgésének fő oka az, hogy 2003-ban az akkori kormány megszüntette a 1998 és 2002 között működtetett kedvezményes állami támogatású otthonteremtési hiteleket, ezért nőtt az akkori 20 milliárdról mostanra 2800 milliárd forintra a devizahitelek állománya.
Arról nem szól a jelentés, hogy a korábbi támogatott forinthitelek is sokba kerültek a társadalomnak, csak nem közvetlenül a lakosságnál, hanem az államháztartásban jelent meg az áruk: a Napi.hu [1] szerint a korábban kiadott támogatások csak az idén évi 126 milliárd forintjába kerülnek az adófizetőknek - vagyis emiatt ezer milliárd forinttalnőtt az elmúlt tíz évben az az államadósság, ami ellen harcot hirdetett a kormány. Amennyiben a támogatott forinthitelezés leállításáról nem vagy később születik döntés - ez az éves kiadás értelemszerűen magasabb lenne. A 2011-es költségvetés eredetileg 687,3 milliárd forintos hiánnyal fogadták el vagyis a deficit hatoda csak a lakáshitelezés következménye.