Tegnap az MTV-ben folytatódott a kirúgási folyamat; a közmédiumoknál kedden, a rádióban kezdődő elbocsátást ma a Duna TV-nél folytatják. Sok ismert arc tűnik el a televízióból, a többi között elküldték Rózsa Pétert, Siklós Andrást, Winkler Nórát, Sugár Ágnest és Mészáros Antóniát. Több szervezet szolidaritást vállalt az érintettekkel, a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap viszont fenyegető üzenetet küldött: bíróság előtt találhatja magát, aki politikai tisztogatásról mer írni.
Az MTV-ben folytatta tegnap a kirúgást a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (Alap). Itt is, mint a szerdán a közrádióban, ismert, nagy szaktekintélyű embereket tettek utcára. A névsor a szakmát is meglepte, sok fiatal a most elküldöttektől tanulta a hírgyártás és a műsorkészítés fortélyait. A műsorvezetőket, riportereket, szerkesztőket és felelős szerkesztőket ABC-sorrendben hívják/hívták be, az elbocsátás ma is folytatódik.
Minden elbeszélgetésre 10 perc jut, első körben 550 embertől válnak meg a közmédiumoknál egyéni indoklás nélkül. A következő hullám ősszel lesz. Az Alap azzal indokolta a lépést, hogy pazarló volt a közszolgálati médiumok gazdálkodása, alacsony nézettség és presztízs mellett. Az elbocsátásokat "egy nem demokratikus szervezet bonyolítja le, demokratikus kontroll nélkül" - így értékelte a folyamatot Majtényi László, a volt Országos Rádió és Televízó Testület elnöke. Az Alap egyébként az együttérzés kifejezését is a kollégákba fojtotta, Cserháti Ágnes szóvivő közölte, mihez tartsa magát a kirúgásról tudósító sajtó: "a leépítésben érintettek politikai alapon történő kiválasztására tett utalások súlyos vádak, melyeket az azokat megfogalmazóknak bizonyítaniuk kell majd, akár bíróság előtt is. Határozottan kijelentjük, hogy döntéseink kizárólag a közszolgálati média megújítását szolgálják. Akik politikai tisztogatásról beszélnek, azok az elavult, alacsony presztízsű, átláthatatlanul gazdálkodó közmédia fenntartásában érdekeltek." Meg lehet tiltani, hogy politikai tisztogatásról beszéljünk - reagált erre Majtényi, de akinek attól kell rettegnie, hogy holnap tud-e enni adni a gyerekeinek, azok világosan tudják, hogy miről van szó.
Sokan emlékezhetnek Szalai Annamária tavaly júliusi mondataira. A médiahatóság Orbán Viktor miniszterelnök által kinevezett elnöke akkor kijelentette: a Fidesz nem akarja politikai pórázon tartani az intézményeket, és Szalai nem számít tömeges elbocsátásokra a közmédiumoknál. Megjegyezte akkor azt is, jó hír, hogy beemelték a média-közszolgálatot az alkotmányba, ebből már lehet építkezni. Az új szabályozás ugyanis még pontosabban rögzíti, miként lehet teljesen függetleníteni gazdaságilag a közszolgálati médiát a hatalomtól. Ez eddig nem így volt, mert kedvére elvett vagy adott a kormány az egyes közszolgálati intézményeknek, attól függően, hogy mennyire állt a szívéhez közel; a gazdasági póráz pedig politikai pórázt is jelent - mondta akkor Szalai.
Őszig mintegy ezer embert küldenek el a közmédiumoktól