Lezárják a Corvinust, megtiltották az egyetemi fórumot
A diákokat korábban ellenállásra buzdító rektor előzetes beleegyezése ellenére megtiltotta a csütörtökre tervezett, Éjszaka a felsőoktatásért nevű rendezvényt a Corvinuson.
Éjszaka a felsőoktatásért néven szervezett egész éjszakás programot a Hallgatói Hálózat a Corvinuson. A vitafórumokkal, kerekasztalokkal, zenével, bulival a készülő felsőoktatási törvény ellen akartak tiltakozni és egy közös felsőoktatási érdekvédelmi szervezet alapjait lerakni.
A szervezők jó két hete egyeztettek először az egyetem rektorával az akkor még csak ötlet szintjén, konkrét program nélkül létező rendezvényről. Mészáros Tamás a hallgatói fórumot engedélyezte és elkezdődött az egyeztetés a megfelelő biztonság biztosításáról az épületben. A szervezők ma mentek újra tárgyalni a rektorral a részletekről, aki program túlpolitizáltságára és technikai gondokra hivatkozva betiltotta a rendezvényt, erről azonnal köremailben értesítették a teljes hallgatóságot.
A levélben nemcsak a rendezvény megtiltásáról van szó, hanem különleges intézkedések bevezetéséről is. Így például előírták, hogy csütörtökön kizárólag a Corvinus hallgatói tartózkodhatnak az egyetem egész területén (a biztonsági szolgálat ellenőrizni fogja az igazolványokat), délután hatkor bezárják a Sóházat és a Főépület déli bejáratát, hétkor a C épületet, este tízkor pedig a Főépület északi kapuját is és ekkortól a benntartózkodási engedélyek sem érvényesek.
A lépés már csak azért is meglepő, mert Mészáros Tamás a törvény koncepciójának nyilvánosságra kerülésekor maga buzdította ellenállásra, önszerveződésre a hallgatókat az egyetem önállóságának megvédése érdekében.
A rendezvény célja nem az eredeti elképzelésnek megfelelően alakult és technikai problémák is voltak – mondta az Indexnek Mészáros Tamás. Kiderült, hogy a szervezők nem tudják kifizetni a rendezvény biztosításához szükséges személyzetet, és ezt az egyetem sem kívánja kifizetni, közölte a rektor.
A nemzeti együttműködés rendszere alapjaiban írták át a játékszabályokat. Nincsenek parlamenti viták, nincs társadalmi egyeztetés, megszűnnek az erre szolgáló intézmények, helyettük konzultációs bohóckodás megy. Alig maradtak fékek és ellensúlyok, és azok is folyamatos ostrom alatt állnak. A szabad média pénzügyileg sebezhető vagy megroppant újságokra és portálokra zsugorodott vissza. A kormány egyetlen kontrollját azok az országok és nemzetközi szervezetek jelentik, amelyek el tudnak zárni az országtól jelentős forrásokat. A választók elfordultak a közélettől, nincsenek politikai viták, és a következő választástól kezdve nem lesznek versengő programok sem.Egy totalitárius rendszer van kiépülőben, ahol az összes demokratikus norma az önkényeskedésre hajlamos hatalom játékszere. Ha nincs nagy kockázata, betartják őket, de leginkább az ellenfeleikkel tartatják be.
Ebben a helyzetben az "Egyetemen politikai tüntetésnek helye nincs" elv nem egyszerűen anakronisztikus, hanem szemforgató módon arra próbálja rávenni a gyengébb felet, hogy fogadja el a lejtős pályát.