Az OÉT-et felváltó Nemzeti Gazdasági és Társadalmi Tanács semmilyen döntést nem hozhat majd, a kormány ugyanis nem lesz köteles figyelembe venni a véleményét. Emellett a minimálbérről is a kormány dönthet majd - rendeletben, egyeztetés nélkül.
A minimálbérről, az éves bruttó béremelés mértékéről és a Munka Törvénykönyvének módosításáról is önállóan dönthet a kormány a jövőben anélkül, hogy meghallgatná a munkáltatók és a szakszervezetek véleményét. Ez a következménye annak, hogy a kabinet megszünteti az Országos Érdekegyeztető Tanácsot (OÉT) és másik két fórumot, helyette pedig létrehozza a civilekből és a történelmi egyház képviselőiből álló Nemzeti Gazdasági és Társadalmi Tanácsot (NGTT).
Az Országos Érdekegyeztető Tanácsot felváltó új tanács leginkább egy gittegylet lesz, ahol mindenki helyet kap - munkaadók, munkavállalók, kamarák, civilek, egyházak - kivéve a kormányt, amely csak meghívottként jelenik majd meg, írja a Napi Online. A tanács javaslatokat, ajánlásokat megfogalmazhat ugyan, ám - mivel annak nem lesz tagja a kormány - ennek semmi jelentősége nem lesz. Az ajánlásokat a kormánynak nem kell majd figyelembe vennie.
A minimálbér és a bérminimum mértékét a kormány rendeletben határozhatná meg. Korábban ebben végül mindig kompromisszum született a kormány, a munkaadók és a munkavállalók között, ám erre a jövőben nem lesz szükség. A tárgyalások a kormány szempontjából roppant kényelmesek lesznek, hiszen az adójóváírás kivetezését például egy rendelet útján egyszerűen a munkaadókkal akarják majd kompenzáltatni. Kérdés, ki tudja és ki akarja majd ezt kigazdálkodni. A legrosszabb forgatókönyv szerint akár cégek sora mehet tönkre a teljesíthetetlen követelések miatt. Vagy nem hajták végre az emelést, így a munkavállalók fizetnek majd meg mindenért.