Szinte korlátlanul értelmezhető gumiszabályokkal is elég indokolni a köz- és kormánytisztviselők fölmentését. A Ház hétfőn tárgyalja a törvénymódosítást.
A Alkotmánybíróság február 18-án semmisítette meg a kormánytisztviselők indoklás nélküli elbocsátást lehetővé tévő passzusokat, ám május 31-éig hagyott időt az Országgyűlésnek a törvény módosítására. A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium benyújtotta törvényt hétfőn részletes vitán tárgyalja a parlament.
Eszerint ezt követően indokolni kell az elbocsátást, ugyanakkor elegendő a munkáltatónak arra hivatkozni, hogy a beosztott elveszítette a vezetője bizalmát, vagy méltatatlanná vált a hivatal betöltésére. A tisztviselők felmentését a munkáltató köteles indokolni, amiből világosan ki kell derülnie a felmentés okának.
Lehetőség nyílik a felmentésre, és elég azzal is indokolni az elbocsátást, ha megszűnik a beosztás vagy maga a szervezet, ha létszámcsökkenést hajtana végre a hivatalban, ha egészségi okokból alkalmatlanná válik valaki, vagy ha nem fogadja el az új beosztást, esetleg az új munkahelyet, amely akár egyórányi utazásra is lehet a lakásától.
A hivatalára méltatlanságot a módosító javaslat - amely mellett Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes érvel majd a plenáris ülésen - úgy írja körül, hogy "alkalmas arra, hogy a betöltött beosztás tekintélyét vagy a munkáltató jó hírnevét, illetve a jó közigazgatásba vetett társadalmi bizalmat súlyosan rombolja". Ez jelentheti akár azt, hogy valaki tornacipőben megy dolgozni, vagy sokat iszik, de szinte bármit. A javaslat kiemeli pártatlanság sérelmét, ami egyaránt magában foglalhatja a korrupció gyanúját és az ellenzékkel való esetleges kapcsolattartást.
Ugyanerre utal, hogy a vezető bizalmát az veszítheti el, aki a munkáját nem a vezetői iránti szakmai lojalitással látja el, nem elkötelezett a közelebbről meg nem határozott szakmai értékek iránt, vagy nem működik együtt "alkotó módon" a kollégáival.
Az AB a törvény indoklás nélküli felmentést lehetővé tévő passzusainak megsemmisítésekor arra is hivatkozott, hogy emiatt a tisztviselők önkéntes fölmondása is lehetetlenné vagy következetlenné vált. A módosítás megteremti a belső jogorvoslat lehetőségét, fölállítja a Kormánytisztviselői Döntőbizottságot. A testülethez azonban nem lesz egyszerű föllebbezni, hiszen szinte bármilyen indok elég annak magyarázatához, ha valakit - például - egy egyszerűen a "nem megfelelő munkavégzés" okán rúgtak ki.
2011.05.14. 22:26
Kicselezi a kormány az alkotmánybírákat
Címkék: alkotmánybíróság cinizmus közszolgák trükkök százai
Szólj hozzá!
A bejegyzés trackback címe:
https://kormanykronika.blog.hu/api/trackback/id/tr412904288
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nincsenek hozzászólások.