Visszalépést jelent a kormány korábbi ígéreteihez, sőt már meghozott törvényeihez képest is a Széll Kálmán Tervben a vállalkozókat érintő tervei. A vállalkozói adó 500 milliós nyereség fölött marad, a rendkívüli adók nem csökkennek, és a megígértnél tovább fogják kivetni őket, bár korábban az ellenkezőjét hirdették.
A magyarországi nagyvállalatok ismét szembesülnek azzal, hogy a kormány látványosan hátrányos helyzetbe hozza őket a magyar nagytőke képviselőivel szemben.
Váratlanul léket kapott az Orbán-kormány gazdasági megújítási törekvéseinek egyik zászlós hajója, amely vállalkozói adók, a vállalkozókra nehezedő terhek csökkentésével bocsátottak vízre még tavaly, a 29 pontos program keretében. A kormány a beruházások növekedését, a vállalatoknál maradó nagyobb forrásokon keresztül az innováció javulását, a foglalkoztatottság emelkedését, új munkahelyeket várt attól, hogy adóparadicsomi szintre, 10 százalékra csökkentette a társasági adót.
Már tavaly a második félévtől az 500 millió forintnál kisebb nyereséget elérő cégeknél 10 százalék volt a vállalkozói adó, és az idei évben valamennyi cég esetében érvényes lett volna a 19 helyett a 10 százalékos közteher. A nagyobb vállalatok, mindenek előtt a multinacionális cégek a rájuk rótt rendkívüli adók után, nyilván komolyan számoltak azzal, hogy 2011-től már az ő normális adóterhelésük is majd a felére, 10 százalékra csökken, ami valamilyen mértékben ellensúlyozza a tavalyi rendkívüli- és visszamenőleges adósokkot.
Ehelyett a vállalkozóbarát, növekedést álmodó, új munkahelyek százezreit vizionáló kormány most visszaemeli a már csökkentett adóterhelést, sőt egy kalap alatt bejelenti, hogy sem nem csökkenti a rendkívüli adók mértékét, sem nem vezeti ki a korábban bejelentett időpont előtt azokat, bár erről kedvező hírek keringtek a gazdasági szereplők körében. Nyilván az is keserű szájízt okoz néhány külföldi menedzsernél, hogy ismét a magyarországi multikon üt egyet a gazdaságpolitika, amikor az 500 milliós nyereség feletti cégeket jobban terheli, mint a kisebbeket.
Az már csak hab a tortán, hogy itt sem azok kapják a kedvezményes adófeltételt, a kis- és közepes vállalkozások, akiket a kormány állítólag támogatni akar, mivel ezek örülnének, ha nem 500 milliós nyereséget, de legalább ekkora forgalmat érnének el évente. Nyolcvan százalékuk éveken keresztül nem mutat ki eredményt, veszteséges, tehát a kedvezmény nélkül sem adózik. Aki viszont jól jár, az a magyar nagytőke. Ők azok, akik ezt a nagysárendű nyereséget hozzák, tehát nem érik el a multik milliárdjait. Az adózás mai rendje tehát neki és csak nekik kedvező.