Három héttel a Széll Kálmán Terv március 1-i bemutatása előtt készült a Nézőpont Intézet azon kutatása, amelyet a terv csomag társadalmi támogatottságát próbálta igazolni. A február 7. és 10. között fevett felmérést az intézet egy fotó felhasználásával is úgy próbálta beállítani, mintha a kutatás a kormány tervéről mondana véleményt.
Kérdésünkre Mráz Ágoston Sámuel, a cég tulajdonos-vezetője elismerte, nem a csomagról mond véleményt vizsgálatuk, de cáfolta, hogy a kormány megrendelésére készítették volna. Mindez nem zavarta a jobboldali sajtót.
"A kormány kedvező alaphelyzetben láthat neki a strukturális reformoknak, hiszen a Széll Kálmán Terv két fontos magyarázatát a megkérdezettek nagy többsége támogatja - írta a Nézőpont Intézet 2011. február 7. és 10. között készült közvélemény-kutatásában. "A magyarok 76 százaléka egyetért azzal, hogy munkanélküli segély csak annak adható, akinek senki sem tudott munkát biztosítani, amit az állástalanok 69 százaléka is támogat. Az összes megkérdezett 62 százaléka pedig úgy véli, hogy a rokkantnyugdíjasok számottevő része nem jogosan veszi igénybe az ellátást." - olvasható a felmérésben.
A kutatással kapcsolatban lapunk megkérdezte Mráz Ágoston Sámuelt, a Nézőpont Intézet igazgatóját. Arra voltunk kiváncsiak, hogy február második hetében miképpen tudtak kérdéseket feltenni a Széll Kálmán Tervvel kapcsolatban, mikor annak részleteit csak március 1-jén ismertette Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes és Matolcsy György, a nemzetgazdasági tárca birtokosa. Mráz elmondta, hogy természetesen ők sem ismerték a csomag részleteit, azonban elemzőik figyelnek minden elhangzott nyilatkozatot, és ebből választották ki kutatásuk kérdéseit, majd a Széll Kálmán Terv meghírdetését követően ezeket nyilvánosságra is hozták. A vizsgálat eredményei nem a csomagról mondanak véleményt, mert annak megítélése még korai. A közvéleménykutatás szokásos havi saját felmélréseik sorába illeszkedik, amely a Heti Válaszban szokott megjelenni. Vagyis nem kormányzati megrendelésre született - mondta lapunknak Mráz.
A Nézőpont Intézet honlapján a kormány hivatásos fotósa által készített kép látható, ahol a szokásos zászlóerdő dekoráció előtt Matolcsy György éppen az Orbán-csomag kereteit ismerteti. Az olvasóban így az a benyomás keletkezik, hogy a közvéleménykutatás a Széll Kálmán Terv fogadtatásához igyekszik pozitív hangulati elemekkel szolgálni. Ilyen például, hogy a nyugdíjasok és a munkahellyel rendelkezők 77 százaléka támogatja a munkanélküli segélyezés reformját, a Fidesz szimpatizánsok 83, a szocialista tábor pedig 74 százaléka. Hasonlóan furcsa az összhang a kormánypártok és a legnagyobb ellenzéki párt szimpatizánsai között arról, hogy a rokkantnyugdíjból élők számottevő része jogosulatlanul veszi fel a havi támogatását.
A Magyar Nemzet mindezt címoldalán így tálalta: "A magyarok többsége egyetért a Széll Kálmán-terv intézkedéseivel". De a Magyar Hírlap sem maradt le a csúsztatási címlicitben: "A lakosság döntő többsége megérti és hasznosnak tartja a kormány reformintézkedéseit.
Családban maradt
A Nézőpont Intézet Elemző és Kutató Zrt. a 2005-ben Europtimus Tanácsadó Zrt. néven alapított marketing cégből alakult 2006 őszén. A cég alapító tulajdonosa az a Győri Tibor volt, aki korábban a Fidesz volt jogtanácsosaként dolgozott, de ma is a párt egyik meghatározó háttéremberének tartják. Győri Simicska Lajos közvetlen munkatársaként egy ideig a Mahir Rt. vezérigazgatója is volt.
A 20 milliós jegyzett tőkéjű társaság szinte gyűjtötte a fideszes tanácsadókat; vezető tisztségviselő volt a cégben 2008-ig Habony Árpád, a Fidesz meghatározó kampánystratégája, Orbán Viktor egyik legbefolyásosabb tanácsadója. Felbukkant a cégben Orbán Krisztián is, aki korábban a BKV-tól százmilliós megbízást elnyert CEMI tanácsadócég egyik vezetője volt, s akinek felesége, Orbán Anita tavaly visszalépett a fideszes képviselő-jelöltségtől. Ugyancsak vezető tisztségviselő volt Petykó Zoltán, aki ma a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség vezetője.
A sokáig vezető elemzőként szereplő Mráz Ágoston Sámuel tavaly júniusban, a kormányváltás után lett a Nézőpont vezérigazgatója, majd tulajdonosa. (Érdekesség, hogy a nyári tulajdonosváltást csak tavaly novemberben jegyezte be a cégbíróság.) Ugyanekkor jelent meg a cégnél Schütz Dániel. Az azóta távozott cégvezető édesanyja Navracsics Judit. A névazonosság nem véletlen: a veszprémi Pannon Egyetem docense Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes testvére, Schütz Dániel tehát a miniszterelnök-helyettes unokaöccse. A cég amúgy is köthető Navracsicshoz, akinek Mráz és több elemző tanítványa volt. Amúgy Navracsics felesége, Prevoz Anikó is az intézetnél dolgozott egyideig.