Több önkormányzat olyan papírt irat alá a tanárokkal, amelyben beleegyezésüket kérik, bérük 10 százalékos csökkentéséhez. Ha ezt nem teszik meg, akkor bezárják az iskolát - állítja a Pedagógusok Szakszervezetének elnöke. Tény, hogy az eladósodott önkormányzatok az oktatáson próbálnak meg spórolni: vagy azzal, hogy összevonnak iskolákat, vagy azzal, hogy az egyháznak adják.
Annak ellenére, hogy Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár a napokban 200 ezer forintos alapbérrel kecsegtette a pályakezdő tanárokat, az ígéreteken túli rideg valóságot érezhetik a bőrükön a tanárok jó pár hete. A kormány és az önkormányzatok ugyanis az oktatási területen kénytelen meghúzni a nadrágszíjat, emiatt több tanár elveszítheti az állását, vagy kevesebb bérrel kénytelen beérni.
Matolcsy kitalálta, Orbán zárolta, a tanárok nem kapják meg
Az oktatási államtitkárság úgy döntött, hogy az idén nem utalnak forrásokat a hátrányos helyzetű gyerekek tanítását célzó Útravaló ösztöndíjprogramban részt vevő közoktatási intézményeknek, illetve nem lesz költségvetési pénz a mentori tevékenységért járó kiegészítő-ösztöndíj kifizetéséhez sem. Minderre a 250 milliárd forintos Stabilitási Alap létrehozása miatt volt szükség, amelyet úgy töltenek fel, hogy a minisztériumoktól összesen 180 milliárd forintot zárolnak. A legnagyobb vesztes a Nemzeti Erőforrás Minisztérium (Nefmi), Réthelyi Miklós tárcájának ugyanis 39 milliárdot kell megspórolnia.
A Nefmi közleményben tudatta az iskolákkal és a tanárokkal, hogy bár nagyon köszönik az eddigi mentori munkájukat, de „mentori kiegészítői ösztöndíjak,
illetve, a pályázaton nyertes közoktatási intézmények lebonyolítási költségeihez való hozzájárulás kifizetése elmarad az idei esztendőben".
A döntés miatt a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) az Országgyűlés illetékes bizottságához fordul, szerintük ugyanis a hátrányos helyzetű tanulók felkészítésével foglalkozó közoktatási intézmények költségvetését, valamint az érintett tanulókkal foglalkozó pedagógusok javadalmazását még rendkívüli helyzetben sem szabad csökkenteni.
"Önként" kérnek kevesebb bért?
A PSZ elnöke szerint azonban nemcsak az Útravaló Ösztöndíjprogramban részt vevő tanárok kapnak kevesebb fizetést. „Egyre több olyan bejelentést kapunk az elmúlt hetekben, amikor az önkormányzatok az idei költségvetésüket készítik el, hogy a tanárok bérén akarnak spórolni” – mondta Galló Istvánné