Most miért hallgat a kormány?
Az egekbe szökő üzemanyagárakat leszorító intézkedések megtételére szólították fel az Orbán-kormányt a szocialisták. Az MSZP szerint csupán olyan lépéseket várnak el a Fidesztől, amelyeket ellenzéki pártként követeltek akkor, amikor a mostani több, mint 350 forint helyett még csak 300 forint volt a benzin literenkénti ára.
A kormánynak több lehetősége is van az árak kordában tartására. Csökkenthetné például a benzin árába épített jövedéki, illetve forgalmi adót. Emellett a kormányzat ártámogatást, vagy visszatérítést is nyújthatna a felhasználóknak.
Számos lehetősége lenne a kormányzatnak arra, hogy féken tartsa az üzemanyagárakat, és megakadályozza, hogy idehaza újabb és újabb árcsúcsok szülessenek - nyilatkozta lapunknak Tukacs István. A szocialista képviselő szerdán interpellációt is nyújtott be ezügyben az üzemanyagárakért felelős Matolcsy György gazdasági miniszterhez "Mit kíván tenni a kormány az egekbe kúszó benzinárakkal?" - címmel.
Az MSZP-s politikus hangsúlyozta: a hajtóanyagok rekord szintű drágulása a kormány felelőtlen gazdaságpolitikájának egyenes következménye. A hazai benzin- és gázolajárakat jelenleg döntően a forint gyengélkedése hajtja felfelé. A magyar fizetőeszköz elértéktelenedése pedig nagyrészt a kormányzat hibás lépéseinek a következménye.
Tukacs István megjegyezte: most, hogy az üzemanyagok ára soha nem látott magasságokba szökött, az MSZP szeretné emlékeztetni a fülkeforradalmárokat azokra a korábbi kijelentéseikre, amelyekkel a szocialista kormányokat támadták "benzinügyben".
A szakpolitikus példaként elmondta: 2008 őszén a kirobbanó válság miatt a kőolaj hordónkénti ára megközelítette a 150 dollárt, a 95-ös oktánszámú benzin literenkénti ára pedig idehaza elérte a 300 forintot. Szijjártó Péter fideszes politikus erre akkor úgy reagált, hogy "a kőolaj világpiaci ára csak részben ok a benzin árának emelkedésére, ebben a forint árfolyamának mélyrepülése is szerepet játszik". A 300 forintos benzinárat az akkor szintén a Fidesz vezetéshez tartozó Révész Máriusz sem hagyta szó nélkül: "a forintárfolyam gyengülését okozó kormányzati magatartás áll a rendkívül magas benzinár hátterében" - jelentette ki. A Fidesz ekkor törvényjavaslatot is benyújtott az Országgyűlésnek - emlékeztetett Tukacs István. Ennek indoklásában a következő állt: "az üzemanyagárak féken tartása azért különösen fontos, mert a benzin és a gázolaj árának emelkedése miatt más termékek is drágulnak, az infláció pedig tovább növekszik. A Fidesz természetesen az üzemanyagok jövedéki adójának drasztikus csökkentésében látta a megoldást."
A szocialista képviselő rámutatott: a 95-ös benzin literéért ma már átlag 354 forintot kell fizetni, ám jelenleg a kőolaj hordónkénti ára mindössze 90 dollár körül mozog. Az MSZP-s politikus szerint "itt az idő" a Fidesz figyelmébe ajánlani Fónagy János 2008. május 16-i nyilatkozatát is, amely úgy hangzott: "a kormány nem tesz semmit az elszabaduló benzinárak visszaszorításáért, holott egy felelős kormánynak meg kellene védeni az embereket és a vállalkozásokat egy ilyen mértékű áremelkedés következményeitől. Ezenfelül "itt az idő" felidézni Varga Mihály 2008. június 19-én tett kijelentését, amely szerint "a kormánynak igenis van lehetősége a probléma kezelésére és a jövedéki adó csökkentésére" - fűzte hozzá a szocialista szakpolitikus.
Tukacs István hozzátette: nyilvánvaló, hogy az emberek hétköznapjait érintő drágulásban az Orbán-Matolcsy páros felelőssége megkérdőjelezhetetlen.
A szocialista országgyűlési képviselő úgy látja: a most kormányon lévő Fidesz teljesíthetné az ellenzéki pártként hangoztatott követeléseit. Így csökkenthetné például az üzemanyagok árába épített jövedéki adót, vagy lefaraghatná a hajtóanyagokat terhelő 25 százalékos általános forgalmi adót. Ugyanakkor adhatna kedvezményeket a felhasználóknak ártámogatás, vagy valamilyen visszatérítés formájában is. Vagy - a Fidesz hagyományaihoz híven - a kormány akár ötletszerűen is, beavatkozhatna a hazai üzemanyagpiac működésébe is.
Az MSZP nevében szerdán Török Zsolt szocialista képviselő is felszólította az Orbán-kormányt, hogy tegyen lépéseket az üzemanyagárak csökkentése érdekében. Lapzártánkig a kormányzat részéről nem érkezett érdemi válasz a felvetésre.