Borkai klauzula
Azt mondta a Fidesz: ne indulhassanak leszerelésük után öt évig hivatásos rendőrök, katonák a választásokon, mert amíg személyileg nem szakadnak el egykori kollégáiktól, addig politikailag befolyásolhatják őket. Borkai Zsolt, Győr polgármestere rámutatott érintettségére, s az öt évet nyomban levitték háromra.
A módosítás deklarált értelme ezáltal elfogyott, mert az elszakadás szempontjából három év semmi, viszont Borkai indulhat az önkormányzati választáson. A módosítás célja, akár helyes volt, akár nem, egy szem fideszes káder kedvéért elvettetett.
Lex Járai
Ha (ha!) helyes a „bankadó” alól felmenteni a piacra törekvő biztosítókat, akkor le kell mondani az öt-nyolc éven belül alapított biztosítók megfejéséről, mert a fideszes törvénymódosítás indoklása szerint az induló biztosítók rendszerint ennyi ideig igényelnek folyamatos tőkebevonást. Ha a mentességet három évben állapítják meg, akkor a deklarált célt nem érik el, ellenben a költségvetés veszteségét úgy szorítják le, hogy éppen a kormányhoz legközelebb álló urak, volt és jelenlegi fideszes miniszterek vállalkozásai nyerjenek a módosítással jó sok pénzt.
Ezen urak egyike Járai Zsigmond, akinek a biztosítója kb. 400 millió forint befizetése alól mentesül csak az idén, s aki a jegybank elnökeként hat év alatt mai értéken számítva ennél jóval többet keresett.
Lex Simor?
„Tarthatatlan, hogy az MNB elnöke többet keressen, mint az amerikai jegybank szerepét betöltő FED első embere”, mondja a Fidesz szóvivője.
Ezt a tarthatatlan helyzetet az Orbán-kormány által alkotott 2001-es törvény állította elő, és ez a helyzet a Fidesz számára csak akkor vált tarthatatlanná, amikor már nem Orbán embere keresett ennyit. A jelenlegi fizetést meghatározó törvény beterjesztésekor Orbán pénzügyminisztere így fogalmazott: „A személyi függetlenségi kritérium harmadik sarkalatos pontja, hogy vezető tisztségviselők anyagi értelemben se legyenek befolyásolhatók.” És Orbán pártja most el van képedve, hogy a jegybankelnök a függetlenség garanciájaként ragaszkodik ahhoz, amit az Orbán-kormány törvénye előír.
Az Európai Központi Bank fellép a magyar jegybank függetlenségét sértő törekvések ellen. 2004-ben, a Gyurcsány-kormány idején is fellépett, amikor Járai Zsigmond riadóztatta Brüsszelt egy ilyen ügyben. Az Orbán-párti sajtó akkor üdvözölte az EKB fellépését, most cinikus pofátlanságnak minősíti. Az alkotmányjogász, aki a Gyurcsány-kormányt 2004-ben elítélte a jegybanktörvény módosítása és korábban a „lex Szász” miatt, most a jelenlegi kormányt ítéli el ugyanazokra a jogelvekre hivatkozva. A jobboldali lapok lelkesen idézték őt akkor, tudatlan paprikajancsinak minősítik most.
Sajnos eddig sem élvezhettük az elvszerű és értékközpontú kormányzás áldásait, de most vált a kormányzás alapelvévé a következetes elvtelenség. A kormánytöbbség egész törvényalkotási gyakorlata, az állami intézményekhez, azok vezetőihez, a joghoz, a választásokhoz, az alkotmányhoz való viszonya – minden lépése arról szól, hogy a pártnak és kádereinek érdeke minden elvet és értéket felülír. Mindent helyeselhetünk, amit eddig helytelenítettünk, és fordítva. Nincs jó és nincs rossz, csak Mi vagyunk.