Az Index július 12-én, hétfőn számolt be arról, hogy reggel hirtelen szünetet rendeltek el a parlament honvédelmi bizottságában egy tervezett alkotmánymódosítás tárgyalásában, miután a bizottság fideszes tagja, Borkai Zsolt kérdésére kiderült: az alaptörvény új rendelkezése már az ősztől megtiltaná a volt katonáknak és rendőröknek, hogy kilépésük után öt évig jelöltessék magukat polgármesternek. Márpedig a győri polgármester, - aki egyben Nyugat-Magyarországon fontos embere a Fidesznek - 2006-ban szerelt le. Az egykori olimpikon tornászt 1999-ben a győri Béri Balogh Ádám Honvéd Középiskola igazgatójává nevezték ki alezredesi rangban, a posztot 2006-ig viselte.
A Fidesz képviselői gyorsan változtattak a javaslaton, e szerint a honvédség, a rendőrség és a nemzetbiztonsági szolgálatok hivatásos állományú tagjai leszerelésüket követően nem öt, hanem csak három évig nem lehetnének polgármester- vagy képviselőjelöltek.
Az előterjesztők eredetileg az ötéves tilalmi idő bevezetését többek között azzal indokolták, hogy az érintett szolgálatok tagjai szolgálati jogviszonyuk megszűnése után még nem szakadnak korábbi munkatársaiktól, munkahelyi barátaiktól, így megszűnő jogviszonyukat követően az általuk - akárcsak jelöltként - képviselt politikai nézetek befolyással lehetnek korábbi, jelenleg még aktív állományú munkatársaikra, ezért így jobban biztosítható az államhatalmi ágak elválasztása, mint eddig.
Miután kiderült, hogy ezzel Győr város Fideszes polgármestere sem indulhat ősztől, gyorsan úgy vélték, hogy ehhez az elszakadáshoz elegendő a 3 év is...
Borkai: ha miattam módosul az alkotmánymódosítás, az megtiszteltetés (HVG.HU)
(neeeem bazmeg! Totális véletlen, hogy pont akkor lett az öt évből három, amikor kiderült, hogy ez Téged kizárna)
A fideszes kétharmados többség módosította azt az alkotmánymódosítás-tervezetet, amely – ha elfogadtatott volna – lehetetlenné tette volna Borkai Zsolt győri polgármesternek, hogy az őszi önkormányzati választáson újrázni próbáljon. Borkai 2006-ig katonatiszt volt, márpedig az eredeti javaslat szerint az egyenruhások leszerelésük után öt évig nem indulhattak volna semmilyen választáson. Amint ez kiderült, az alkotmánymódosítás az öt évet háromra vitte le
Polgármesteréhez igazította a Fidesz az alkotmánymódosítását