Még a költségvetési keretszámokat sem ismerjük meg az októberi önkormányzati választások előtt.
Szép csöndben egy hónapnyi haladékot kapott Orbán Viktor
Egy hónappal későbbi határidőt kapott a kormány a költségvetési törvényjavaslat beterjesztésére, az eredeti szeptember 30-ig dátum helyett október 31-ig kell benyújtania az Országgyűlésnek, vagyis a főbb számokat is csak az önkormányzati választások után ismerhetjük meg.
A fejezeti táblázatokat, vagyis a részletes adatokat még később, november 15-ig kell előterjeszteni – így módosította a parlament az államháztartási törvényt. Rogán Antal (Fidesz) és Latorcai János (KDNP) javaslatát - amelyet 285 igen és 67 nem szavazat ellenében fogadott el a parlament - azzal indokolták, hogy az újonnan felálló kormány részére nem áll rendelkezésre elég idő a költségvetési törvényjavaslat előkészítésére és megtárgyalására.
Az új szabály csak a választások évére vonatkozik. Az államháztartásért felelős miniszter tehát augusztus 31-e helyett október 15-ig terjeszti a kormány elé a számokat. A kabinet pedig a jelenlegi szeptember 30. helyett október 31-ig nyújtja be azokat a parlamentnek. Fontos változás, hogy a legfontosabb számokat még akkor sem ismerhetjük meg, mivel a részletes táblázatokat csak november 15-ig kell előterjeszteni. Mindez azt jelenti, hogy nagy valószínűséggel még a költségvetési keretszámokat sem ismerjük meg az októberi önkormányzati választások előtt.
A módosítás rendelkezik arról, hogy a kormány egy vagy több évre szóló költségvetési indítványt is tehet, vagyis megteremtették annak lehetőségét, hogy a kabinet visszatérjen az első Orbán-kormány idején alkalmazott kétéves költségvetési gyakorlathoz.
Módosultak büdzsé módosítására vonatkozó szabályok is. Megszűnik az a jelenlegi előírás, hogy a GDP 0,2 százalékánál nagyobb tervezési hiba esetén kell pontosítani a költségvetést. A jövőben ehhez a költségvetési törvényben rögzített kiadási főösszegtől 2,5 százalékkal, pótköltségvetés benyújtásához pedig 5 százaléknál nagyobb mértékben kell eltérni.
Az indoklás szerint azért, mert a pótköltségvetési törvényre vonatkozó jelenlegi szabályozás túlzottan merev és statikus: a procedúra időigénye miatt érdemben nem teszi lehetővé a megváltozott gazdasági körülményekre történő gyors és hatékony költségvetési reagálást.