A napokban döntött a Központi Nyomozó Ügyészség arról, hogy bűncselekmény hiányában megszünteti a nyomozást Meggyes Tamás országgyűlési képviselő, Esztergom fideszes polgármestere ellen, akit közérdekű adatokkal való visszaélésért jelentettek fel. A feljelentő, aki korábban jogerősen pert nyert az adatszolgáltatás ügyében, panaszt tesz a döntés ellen. Nemrég hasonló ügyben egy volt BKV-s igazgatót egymillió forintos büntetésre ítéltek.
Cserép János, a szeretgom.hu [1] munkatársa 2009 január 12-én kért közérdekű adatokat az esztergomi önkormányzattól. Látni szerette volna többek között az esztergomi önkormányzat tulajdonában vagy résztulajdonában levő cégek vezetőinek munkaszerződését, a cégvezetők bérét, juttatásait, valamint az önkormányzatok által megbízott ügyvédeknek kifizetett megbízási díjak összegét.
Az önkormányzat nem válaszolt a törvény által előírt 15 napon belül, Cserép ezért pert indított a közérdekű adatok kiadásáért.
Meggyes Tamás február 12-i keltezéssel küldött az érdeklődőnek egy levelet [2], amelyben közölte, hogy a kért adatok tekintetében az önkormányzat vagy a polgármester nem tekinthető adatkezelőnek.
Döntéshozatal III. Richárd módjára
Meggyes a levélben személyes érdeksérelemre vezeti vissza az érdeklődést, majd közli: „III. Richárd módjára döntést hozva elhatároztam: semmilyen körülmények között sem vagyok hajlandó válaszolni Önnek”.
Cserép a közérdekű adatok kiadásáért indított első fokon pert megnyerte, amit az önkormányzat fellebbezett, majd Cserép másodfokon is pert nyert, és a jogerőre emelkedett ítélet [3] birtokában feljelentést tett Meggyes ellen közérdekű adatokkal való visszaélés miatt a Komárom-Esztergom Megyei Rendőrségen.
A rendőrség kihallgatta Cserép Jánost, majd (valószínűleg a politikusi érintettség miatt) áttette az ügyet a Központi Nyomozó Főügyészségre, ami június elején értesítette őt arról, hogy megszüntették [4] a nyomozást bűncselekmény hiánya miatt.
Ügyészség: Meggyes ha késve is, de kiadta az adatokat
Mint azt Keresztes Imre főügyész megállapítja, hogy Meggyes Tamás március 23-án (a jogerős bírósági döntést követően) kiadta a kért adatokat. Álláspontja szerint bűncselekményt csak akkor követett volna el a polgármester, ha az adatokat a bírósági döntés ellenére sem adja ki, ezért szüntette meg a nyomozást.
Csakhogy, mint arról beszámoltunk [5], a bírói gyakorlat mást mutat: egy volt BKV igazgató ellen kísértetiesen hasonló ügyben vádat emelt a VI. és VII. kerületi ügyészség. Dányi Józsefet, a BKV volt gazdasági vezérigazgató-helyettesét végül május 13-án első fokon egymillió forintos pénzbüntetésre ítélte közérdekű adattal való visszaélés vétsége miatt a Pesti Központi Kerületi Bíróság.
Dányi esete analóg az esztergomi polgármesterével: ellene azért indult eljárás, mert 2006 júniusában, kérés ellenére, megtagadta a cég reklámfelületeinek hasznosítására kötött szerződések, illetve az azokból származó bevételek adatainak kiadását.
Dányi ügyében nem számított az adatkiadás
Mint arról korábban beszámoltunk [6], az ügy előzménye az volt, hogy Kulcsár Zoltán adatvédelmi szakértő másfél évig várt arra, hogy a BKV kiadja a Peron Kft.-vel kötött reklámszerződését. Miután a kért adatokat nem kapta meg, feljelentette a BKV-t közérdekű adatok eltitkolásáért, és pert is indított a társaság ellen.
A büntetőperben elhangzott: a közlekedési társaság a polgári perben még a másodfokú tárgyalást megelőzően kiadta a kért adatokat, de ennek ellenére Kulcsár Zoltán közérdekű adattal visszaélés miatt feljelentette Dányi József igazgatót. Ennek alapján a rendőrség nyomozást indított, majd a nyomozás eredményeként vádat emeltek a volt igazgató ellen. A büntetőper 2010 március 8.-án kezdődött, május 13-án pedig meg is született az első fokú elmarasztaló ítélet.