Többször is kritizálják a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium tevékenységét azok a jelentések, amelyeket az NFM megbízásából egy külsős cég készített. A havi rendszerességgel készített összefoglalók utalnak a Fidesz gazdasági holdudvarának, a Nyerges Zsolt vezette Közgépnek a lobbijára. Az elemzéseket készítő céggel idén is szerződést hosszabbított a minisztérium.
Az NFM decemberben ismertette, hogy milyen cégekkel kötött szerződést a minisztérium. Eszerint a Boost Branding Kft. feladata: „kutatások, elemzések készítése az NFM, a miniszter, államtitkárok és helyettes államtitkárok politikai, közéleti és szakmai tevékenységével, megítélésével kapcsolatban, illetve cselekvési és megoldási alternatívák nyújtása”. A cég a munkáért a tavalyi év első felében bruttó 1 millió 875 000 forintot, a második félévben pedig 2 millió 187 ezer forintot kapott. Az NFM az elemzésekkel - úgy tűnik - elégedett volt, a szerződést ugyanis az idei évre is meghosszabbították.
A minisztérium által az Index rendelkezésére bocsátott dokumentumokból az derül ki, hogy a cég havonta 20-30 oldalas, több témát érintő összefoglalókat készít az NFM-nek. Ezek főként a Mollal, a kínai-magyar kapcsolatokkal, az uniós pénzek felhasználásával, illetve a minisztériumot érintő személyi változásokkal foglalkoznak. Az összefoglalók a sajtóban megjelent információkra épülnek, több esetben hivatkoznak is rájuk, illetve az elemzések végén csatolják is az egyes cikkeket. Ezek alapján ismertetik a különböző kockázatokat, a minisztériummal szembeni bírálatokat, kritikákat. A szerződés szövege is tartalmazza, hogy a kutatás desk research, vagyis másodelemzés, azaz a sajtóban megjelent információkon alapul. Az újságcikkekre való hivatkozás azonban nem minden esetben egyértelmű, néha az elemzések készítői ugyanis csak úgy fogalmaznak, hogy "szakértők szerint".
Dobos Ádám, a Boost Branding ügyvezetője az Indexnek azt mondta: kizárólag a sajtóban megjelent információkra támaszkodtak az elemzések készítésekor, fideszes parlamenti képviselőkel vagy más döntéshozókkal nem beszélgettek. Arra a kérdésünkre, hogy mi alapján súlyozták a sajtóhíreket, Dobos azt válaszolta: próbáltak reális képet adni arról, hogy a közvélemény mit gondol az egyes kormányzati lépésekről, döntésekről.
„A Fidesz gazdasági háttérországa nyerne”
A legérdekesebbek a Molról szóló elemzések, ezek több esetben is utalnak a Fidesz gazdasági holdudvarára. A júniusban készített összefoglaló például arról ír, hogy a Magyar Villamos Műveket (MVM) a gázpiacon is helyzetbe hozhatják, mégpedig úgy, hogy összevonják az állami gázinfrastruktúrát kezelő GFSZ Földgázszállító Zrt-vel. Az elemzés a HVG cikkét felhasználva azt írja, hogy ebben az esetben nem lenne meglepő, ha a jövőben kiírandó közbeszerzési pályázatokon nem a Molhoz közeli Olajterv Zrt, hanem a „Fideszhez kötődő, gazdasági háttérországhoz sorolt Közgép nyerne”. Az elemzés hozzáteszi, hogy a Közgép vezetője a zárkózott emberként ismert Nyerges Zsolt szolnoki ügyvéd.
Egy júliusi, ugyancsak a Molról szóló júniusi elemzés azt taglalja, hogy a magyar állam megvette az olajtársaság 21 százalékos részvénycsomagját az orosz Szurgutnyeftegaztól. Az elemzés szakértőkre hivatkozva később azt írja, hogy a Mol teljes állami kézbe vétele zsíros megbízásokat hozhat a Fideszhez közel tartozó gazdasági érdekcsoportoknak. Az összefoglaló megemlíti azt is, hogy fideszes körökben várják, hogy Hernádi Zsolt távozzon a Mol éléről, és utódáról a Fidesz gazdasági hátországának vezéralakjai dönthessenek.