Valamennyi gazdasági siker és kudarc rejtett oka az adórendszerben keresendő, az európai liberális demokráciák nem állnak készen arra, hogy a globális adóversenyben helytálljanak - mondta Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter, a jövő évi adótörvényekre vonatkozó javaslat expozéjában kedden a parlamentben.
Miután az EU adórendszerével nem lehet globális versenyt nyerni, Magyarország tavaly nyáron elkezdte egyéni útját, mondta a miniszter. Ennek keretében a pénzügyi egyensúly megteremtése, a foglalkoztatás növelése mellet fontos szerepet kap az adórendszer átalakítása.
Mint mondta, az új gazdaságpolitika alapja a növekedés megteremtése, ennek egyik eleme az államadósság csökkentése. Amennyiben az előző három kormány 2002 óta nem hozott volna össze akkora adósságot, amelynek 1100 milliárd forint, a bruttó hazai termék 3,6 százaléka a kamata, akkor ennyi adócsökkentést lehetne megtenni, hívta fel a figyelmet Matolcsy György.
Intenzív sanyargatásba kezd a kormány
Biztosan megkezdik viszont az új adórendszer vitáját, mégpedig kedden, összesen hat órás időkeretben. Előzetesünkben csak vázlatosan, a főbb pontokat érintve mutatnánk be a tervezetet. Mindenkinek fájni fog. Talán a leglényegesebb, hogy hiába állítja a kormány, nem lesz egykulcsos a személyi jövedelemadó, a havi 202 ezer forintos jövedelem felett marad a félszuperbruttó, tehát lényegében két kulcs, egy 20,32 százalékos és egy 16 százalékos lesz. Adókötelessé tennék a reprezentációs költségeket és az üzleti ajándékokat, emelik a járművásárlási illetékeket, bővítik a chipsadó alá tartozó termékek körét és emelik a tételeket is. Az áfát 25-ről 27 százalékra emelik.
Felszámolják az országon belüli „offshore” lehetőségét, a közúti közlekedési nyilvántartásról szóló törvény módosítása szerint a 3,5 tonna össztömeget meghaladó tehergépjárművet, autóbuszt üzemeltető tulajdonos székhelyként, telephelyként csak olyan címet adhat meg, ahol a gépjárműveket ténylegesen tárolják. A biztosítók a baleseti adó miatt aggódhatnak, amit lehet, hogy megnyugtatásukra maximálni fognak.
Így adózunk 2012-ben