Megszűnik az adójóváírás. A kávé- és lekváradó egyelőre kimaradt a szórásból, de a kötelezőt megadóztatják. Adók 2010:
Megszűnik az adójóváírás, de bruttó 202 ezer forint felett marad a 27 százalékos adóalap-kiegészítés – derül ki a kormány pénteken benyújtott adócsomagjából. A kávé- és lekváradó egyelőre kimaradt a javaslatból, de jön a baleseti adó. Felvirágozhat a házi sörkészítés, de emelkednek a járulékok, és átírják a cafeteria-rendszert. Adóköteles lesz az üzleti ajándék, megbüntetik az ingatlanspekulációt, és fizetnünk kell, ha válni akarunk.
Jövő évtől megszűnik az adójóváírás és megváltozik a szuperbruttósítás rendszere is. A bruttó jövedelem 202 ezer forint alatti részére megszűnik az adóalap 27 százalékos kiegészítése, az afölötti részre viszont megmarad – derül ki a kormány újabb adócsomagjából, amelyet pénteken délután nyújtottak be a parlamentnek. A kormány adócsomagja lényegében megegyezik az Origón csütörtökön megjelent adótervekkel.
A változtatás azt jelenti, hogy a 202 ezer forint alatti bruttó jövedelemrész ezután 16 százalékos mértékkel adózik, az adójóváírás kivezetése azonban jelentős adóteher növekedéssel jár majd az átlagbér alatt keresőknek. A hatályos törvény szerint minden jövedelemre meg kellett volna felezni az adóalap-kiegészítést, ezzel szemben a 202 ezer felett megmaradó szuperbruttó azt jelenti, hogy a 202 ezer forint feletti jövedelemrész a 16 százalékos szja-kulcs helyett – a megmaradó adóalap-kiegészítés miatt – továbbra is 20,3 százalékos effektív kulcs után adózunk jövőre.
Jön a házi sörkészítés aranykora
Jelentősen egyszerűsödik a kisüzemi sörfőzdékre vonatkozó szabályozás, és lehetővé válik a termelői borkimérésekben a saját szőlőbor hivatalos zárjegy nélküli értékesítése is. A jövőben csupán bejelentési kötelezvény ellenében adómentessé válik a sör, a gyümölcsbor, a pezsgő saját fogyasztásra történő házi előállítása. Az indoklásban az szerepel, hogy a kormány kulturális értékteremtésre hivatkozva segíti bővíteni a „kézműves” sörkészítést.
Jön a baleseti adó
Az Origo információinak megfelelően a kötelező gépjárműfelelősség-biztosítás (kgfb) 30 százaléka lesz a baleseti adó, amelyet a biztosítónak kell beszednie, majd azt átutalni az államkincstárnak. Az autós nem tudja kikerülni az adó megfizetését, mivel ha a csekken szereplő összegnél kevesebbet fizet, akkor az állam szerint a baleseti adót fizette meg teljes egészében, és a kötelezőt csak részben.
Emelik a járulékokat
De nemcsak a chipsadó és a baleseti adó növeli majd az egészségügy forrását, hanem az is, hogy kiszélesítik a járulékfizetési kört, illetve megemelik az egyes járulékokat. A rokkantsági ellátások finanszírozása miatt az egészségügyi szolgáltatási járulék havi összegét 5100 forintról 5400 forintra emelik, illetve a végkielégítés, a jubileumi jutalom, és a szabadságmegváltás után is meg kellene fizetni az egészségbiztosítási járulékot.
Átírják a cafeteria-rendszert
Jövő évtől a kedvezményes közteher (a kifizetőt terhelő 16 százalékos szja) mellett adható béren kívüli juttatások 500 ezer forintos éves értékhatárig (éves keretösszeg) nyújthatók, az összeghatár felett adott juttatás után a kifizetőt 16 százalék szja mellett 27 százalék eho is terheli.
Fokozott adóteher az ingatlanspekulációra
Az előzetes információknak megfelelően a kormány az ingatlanügyleteken elért kirívó jövedelmeket fokozottan megadóztatja. A javaslat azzal akadályozná meg, hogy termőföldből átminősített ingatlanok adás-vétele útján a szokásos hasznot lényegesen meghaladó profitra tegyenek szert az adózók, hogy az így szerzett jövedelemből a szokásos hozammal megegyező összeget 16 százalékos mértékű adó terheli, míg az azt meghaladó rész lényegében 48 százalékkal adózik majd.
Adókötelessé válik az üzleti ajándék
A reprezentáció és az üzleti ajándékok juttatása adókötelessé válik. A kifizetőnek az adót a juttatás hónapjának adókötelezettségeként a kifizetésekkel, juttatásokkal összefüggő adó és járulékok bevallására, megfizetésére az adózás rendjéről szóló törvényben előírt módon kell megfizetnie. A juttatás értékének 1,19-szeresét 16 százalék szja és 27 százalék eho terheli.
Jól jár az állam a válással
A tervezet szerint alaposan megemelné az eddigi illetékeket a kormány, emellett pedig újakat is kivetne. Az autóvásárlásnál míg jelenleg a motor hengerűrtartamát veszik alapul, addig a jövőben a teljesítményét és az autó korát. Így egy vadonatúj 120 kilowattos teljesítményű autó után például 144 ezer forintos illetéket kell megfizetni.
A 2200 forintos általános értékű illeték 3000 forintra emelkedhet, válás esetén pedig 30 ezer forintot kell fizetni.
Az állam elvesz, az önkormányzat adóztat
Mivel a kormány az szja-t és más bevételeket elvesz az önkormányzatoktól, ezért hogy azok valahogy pénzhez is jussanak, megengedik számukra bizonyos települési adók kivetését, ilyen az építményadó vagy a telekadó. Ahol eddig bevezették, ott csak az ingatlan után kellett fizetni, a kormány azonban kiterjesztené ezt az olyan olyan földekre is, amelyek nem minősülnek termőföldnek és az utakra is.
A helyi adók mértéke településenként eltérhet, sőt a kormány eltörli az adómaximumot is. Igaz, azt törvényben rögzítené, hogy az első ízben kivetett települési adó nem lehet több évente 10 ezer forintnál, a túladóztatás elkerülése érdekében pedig az adóösszeg nem lehet magasabb az ingatlan forgalmi értékének 3 százalékánál.