A Velencei Bizottságnak az Alaptörvényről szóló állásfoglalása apropóján tartott külügyi sajtótájékoztatón kiderült, hogy a dokumentumban megfogalmazott kritikák közül a kormány semmit nem tekint megfontolandónak.
Csak a dicséret jogos
Vannak olyan megállapítások, amiket tévesnek tartunk, és olyanok is, amikkel nem értünk egyet – foglalta össze a hivatalos kormánypárti véleményt Gulyás Gergely fideszes képviselő, aki az alkotmányozási folyamat idején a parlament szakbizottság alelnöke volt. Prőhle Gergely helyettes külügyi államtitkár szerint az Európa Tanács alkotmányügyi szakértő testülete által készített, hétfőn nyilvánosságra hozott véleményben megfogalmazott kritikák elsősorban az alkotmányozás folyamatával foglalkoztak, arról pedig utólag már minek beszélni.
Az új alkotmány elfogadásával nem sérült a jogállamiság – emelték ki mindketten a jelentés legfontosabb megállapítását: Magyarország demokratikus, a hatalommegosztás elvén működő alkotmányos jogállam marad.
A jelentés [1] (pdf), bár óvatosan fogalmaz, de számos kritikát is megfogalmaz. Az alkotmányozással kapcsolatban az átláthatóság hiányát, az ellenzékkel való dialógus hiányosságait, a nyilvános vita elégtelenségét és a szűk időkereteket említi, reményének adva hangot, hogy az érintett felek az új alkotmány alkalmazásáról szóló sarkalatos törvények elfogadásakor nem esnek ugyanebbe a hibába.