„Magyarok vagyunk, de a hazánk Szlovákia.” Ezzel az állítással a szlovákiai magyarok 68 százaléka egyetért – állítja egy felmérés, mely egy nemzetközi projekt részeként az EU új tagállamaiban élő kisebbségeket vizsgálja.
A felmérésről a Sme napilap számol be. A közvélemény-kutatás készítői 801 válaszadóval beszélgettek.
Ladislav Macháček, a nagyszombati Cirill és Metód egyetem munkatársa, a felmérés vezetője szerint Szlovákia legnépesebb kisebbsége otthonának tekinti az országot, s tudatosítják: ha Szlovákiának jól meg, nekik is jól megy.
Elmondása szerint a szlovákiai magyarok döntő többsége nem akar Magyarországon élni, s a magyar állampolgárság sem fontos számukra. „65 százalékuk nem akar magyar állampolgárságot” – mondta Macháček.
A szlovákiai magyarok azt szeretnék, hogy gyermekeik magyarul tanuljanak, ám az anyanyelv mellett a szlovák nyelv ismeretének fontosságát is tudatosítják.
A szociológus szerint a szlovákiai magyar kisebbség nagy részének rossz tapasztalatai vannak az anyaországiakkal „10-20 százalékuk utalt arra, hogy a magyarországi magyarok lenézően állnak hozzájuk” – magyarázta Macháček.
A mérsékelt hozzáállás a szociológus szerint a választások idején is megmutatkozott. „Ezek az emberek úgy döntöttek, hogy nem akarják az MKP-t a parlamentben, mert nem akarnak indulatokat, normálisan akarnak élni” – tette hozzá.
Rafael Rafaj, az SNS képviselője a felmérésről úgy nyilatkozott: ha igaz, hogy a szlovákiai magyarok nagy része nem tartja fontosnak a magyar állampolgárságot, petíciót kéne indítaniuk, mellyel ezt egyértelműen Budapest tudomására hozzák. Elmondása szerint pártja elítéli a magyar kormány területen kívüli politikai törekvéseit, ám nem a szlovákiai magyar kisebbség ellen van.