A miniszterelnök a jelek szerint teljesen magáévá tette Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter vízióit és a világ közgazdászait megbotránkoztató nyelvezetét, mert tegnap azt mondta a meglepett külföldi parlamenti képviselőknek: "Az államadósság tekintetében Magyarország háborúban áll". Mint kifejtette, Magyarországon a gazdasági rendszer teljes átszervezése zajlik, a jóléti államnak vége.
Matolcsy közben a parlament költségvetési bizottsága előtt azzal dicsekedett, hogy szokatlanul sikeresen kezelték a pénzügyi válságot.
Orbán Viktor az uniós tagállamok európai ügyi parlamenti bizottságainak tegnapi budapesti találkozóján kijelentette: "Az államadósság tekintetében Magyarország háborúban áll, és ezt a küzdelmet meg akarja nyerni". A soros elnökség keretében tartott úgynevezett COSAC-találkozón úgy fogalmazott: az államadósságra mint ellenségre, nem pedig mint politikai kihívásra tekint.
A kormányfő a realitásoktól elrugaszkodva lényegében követendő példaként állította a többi európai ország elé a sajátos magyar gazdaságpolitikát. Szerinte harc sikeréhez olyan lépésekre is szükség van, amelyek ma még újak, vagy amelyektől már elszokott az unió. Ilyen az arányos adórendszer bevezetése, a kis- és középvállalkozásokat terhelő adók radikális csökkentése.
Orbán Viktor hozzátette: ki kellett mondani azt is, hogy a szociális segély helyett munkabért fizetnek, csak a munkaképtelenek kaphatnak szociális segélyt. Orbán Viktor hozzátette, hogy az államadósságot négy év alatt a GDP mostani 82 százalékos szintjéről a 70-75 százalék közötti sávba kell levinni.
Kitért az IMF "kiebrudalására" is és azzal indokolta a kormány döntését, hogy "nem helyes, ha egy országot nemzetközi pénzügyi szervezetek finanszíroznak a piac helyett". Ezért az első adandó alkalommal a kormányváltást követően "elköszöntünk" a Nemzetközi Valutaalaptól, és visszamentünk a pénzügyi piacokra. Orbán Viktor szerint az államadóssággal és a munkanélküliséggel egyszerre "háborúban álló" ország számára szigorú pénzügyi ítéletre és körülményekre van szükség, amelyeket a piac tud garantálni.
A kormányfő szerint a jóléti államok kora véget ért, a válság utáni Európa és benne Magyarország sosem lesz már olyan, mint a válság előtt volt. Ezért most fel kell építeni a munkaalapú gazdaság korát, amely az uniós államokban nagyon sok - "ahogy önök mondják" - reformot, - "ahogy mi mondjuk" - átszervezést, újraszervezést igényel.