Felsőoktatási Bokros-csomag kerekedett ki a kormányzati szereplők és fideszes politikusok reformterveiből. Az átalakításokra adott miniszterelnöki ukáz és a pénzügyi szorongatás alapján a szaktárca államtitkára, Hoffmann Rózsa végül hasonló álláspontra jutott, mint a Horn-kormány kiátkozott pénzügyminisztere 2008-ban. Botrány is lett a kiszivárgott tervekből, és hirtelen mindenki visszakozott.
Hoffmann Rózsa, oktatási államtitkár egy hete, csütörtökön tizenegy egyetem rektorát arról tájékoztatta [2], hogy a kormány rövid időn belül jelentősen átszervezi a hazai egyetemi hálózatot, ami azt jelenti, hogy a mostani huszonkilenc helyett csak tizenkét önálló állami intézmény maradna. Megszünne többek között a Budapesti Corvinus Egyetem, ahova Orbán Viktor legidősebb lánya, Ráhel is jár. Ehhez jönne még, hogy a felsőoktatási koncepció alapján néhány éven belül drasztikusan csökkenne az államilag finanszírozott, tehát tandíjmentes hallgatói létszám is.
A kinevezésekor még a hazai oktatásügy újjáépítését hirdető KDNP-s államtitkár a kormányzatból érkező számos kérés, javaslat és utasítás kompromisszumos összesítéseként állt elő a tervezettel, amely a tizenkét rektornak tartott bemutatón még végleges javaslatnak tűnt.
Orbán a hatékonyság és spórolás jelszavával megcélozta, hogy átveri a frakción az általános iskolák államosítási programját, és ezzel összhangban térítette „jobb belátásra” államtitkárát is, aki lépésről lépésre volt kénytelen feladni a pedagógusoknak tett jóléti ígéreteit. Forrásaink szerint a magyar felsőoktatással kapcsolatban - részben a családapaként beszerzett tapasztalatok alapján - Orbán lényegében a bokrosi álláspontot hangoztatta, és ezzel meg is szabta a sürgetett átalakítások irányát.