A Széll Kálmán-tervben megismert kiigazításnál jóval nagyobb költségvetési szigor körvonalazódik a konvergenciaprogramban. Az egyik újdonság, hogy a kormány 2015-ig befagyasztja az állami alkalmazottak fizetését. A szigor a dologi kiadásokat is érinti: itt a 2013-ig tartó befagyasztást egy-egy százalékos lazítás követheti 2014-ben és 2015-ben. A tervek szerint a kabinet jövőre 180 milliárdot vesz vissza az alacsonyabb- illetve átlagos jövedelműekre szabott adójóváírásból, és a szociális- illetve családtámogatások szintje sem emelkedik. Ez már tényleg fájni fog, de ha a lépések megvalósulnak, a kitűzött makrogazdasági célokat tartani lehetne és az ország gazdasága a már egy évtizede is sürgetett pályára állhatna.
A Széll Kálmán-tervben lefektetett kiigazítás sem elég a kormány által kijelölt hiány- és adósságpálya tartásához – lényegében ez derül ki a pénteken aktualizált konvergenciaprogram hétfőn nyilvánosságra hozott magyar nyelvű változatából [1].
Mindez azt jelenti: a márciusban bejelentett, két évre 900 milliárdos egyensúlyjavulást ígérő Széll-tervet újabb fájó lépésekkel kell kiegészíteni, hogy lehessen tartani az eredeti terveket. Egy névtelenséget kérő makroelemző szerint „amivel a konvergenciaprogram számol, az nem a Széll Kálmán-terv, ez csak az elképzelések egy részét tartalmazta. Amit most látunk, az a vártnál jóval jelentősebb kiigazítás”.