Matolcsy György szerdán ismertette a konvergencia programot, amelyet legkésőbb ma kell kiküldeni Brüsszelbe. Bár számos részlet és konkrétum még mindig nem nyilvános, azt megerősítette, hogy a jelenleg még 343 milliárdos gyógyszerkassza 2013-ra 120 milliárddal kisebb lesz és már az idén is elvonnak különböző jogcímeken több mint 25 milliárdot. A nemzetgazdasági miniszter azzal indokolta a gyógyszertámogatások megcsapolását, hogy a gyógyszerkassza pazarló, mert jórészt külföldi gyógyszerek importjára költünk, és csak 100 milliárdot fordítunk olcsó generikus gyógyszerek beszerzésére, a többit innovatív, korszerű gyógyszerek támogatására "pazaroljuk".
A bejelentett intézkedések között szerepel a gyógyszergyártókat sújtó 12 százalékos rendkívüli adó megemelése 18 százalékosra. (Ennek a hatása szeptembertől érvényesül, ezt beleszámolták az idei 25 milliárdos elvonásba.) Három a magyar csapás, a gyógyszergyártók megsarcolása azzal válik teljessé, hogy a duplájára tervezik emelni az orvoslátogatói díjakat is. (A gyógyszercégek ötmillió forintos éves fix díjat fizetnek az államkasszába minden olyan ügynökük után, aki az orvosokat látogatja - ennek megkétszerezése is összességében több milliárdos sarc.)
A Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetsége (Magyosz) kérdésünkre közölte, hogy egyelőre nem kívánnak nyilatkozni a kormány tervezett konkrét elképzeléseiről, mert most folynak az egyeztetések a szövetség és a kormány képviselői között. Azt már mi tesszük hozzá, szokatlan, hogy a kormány utólag egyeztet, miután már nyilvánosságra hozta a fő számokat és a konvergencia programot kiküldte az Európai Unió illetékes szerveinek.
Az ágazat szereplői és a szakértők egybehangzóan azt hangsúlyozzák: lehetetlen úgy elvonni a gyógyszerkassza egyharmadát, hogy azt a betegek ne érezzék meg. Ráadásul a lakosság rossz egészségi állapota miatt keresleti oldalról a jövőben is nagy lesz a nyomás a gyógyszertámogatáson. Tudják ezt a betegek is, akik a várható áremelkedések miatt előre bevásároltak és készleteket halmoztak fel otthonaikban. Az Egészségbiztosítási Alap kiadásai ezért az utóbbi időben érezhetően növekedtek.
A kormány visszatapsolta a gyógyszerpiaci megszorítócsomagot
Az Orbán kormány is elsüllyedni látszik a gyógyszerpiac ingoványában, legalábbis erre vall, hogy a kormány szerdán májusra halasztotta a 120 milliárdos megszorító csomagról szóló döntést