A gyöngyöspatai romák kimenekítéséről először az AP amerikai hírügynökség számolt be. "Félünk, és meg is van rá az okunk" - idézték Farkas Jánost, a gyöngyöspatai cigányság vezetőjét. Szerinte az elmúlt közel két hónapban Gyöngyöspata gyakorlatilag csatatér volt.
A tudósítást számos külföldi orgánum is átvette vagy közölt belőle részleteket, a Washington Post honlapján képpel jelent meg, míg egy részlet olvasható belőle a CBS News-on is. A Szabad Európa Rádió azt írja, hogy a Vöröskereszt kimenekített több száz romát, és beszámol a történtekről a Voice of America is.
A Reuters által péntek kora délután kiadott tudósítás szerint több száz roma menekült el Gyöngyöspatáról szélsőjobboldali polgárőrök lehetséges támadásaitól tartva. Idézik Horváth Aladárt, a Roma Polgári Jogi Mozgalom vezetőjét, aki azzal vádolta a kormányt, hogy túl keveset tesz a roma családok védelméért. "Felkértük a Vöröskeresztet, hogy segítsen kimenekíteni ezeket az embereket. Megijedtek, és biztonságban akarnak lenni a húsvéti ünnep alatt" - mondta.
A BBC News a Reuters és az AP tudósítósára is építve szintén címlapon közölt cikket a gyöngyöspatai eseményekről. Az AP-re hivatkozva idézik Eszes Tamást, a Véderő parancsnokát, aki szerint a cigány bűnözés "létező probléma, amelyet nem lehet tagadni." A cikk kitér a 2008 és 2009 közötti romagyilkosságokra is.
A brit Telegraph is beszámolt róla, hogy a Vöröskereszt közleménye szerint ez az első eset a második világháború óta, hogy a szervezet paramilitáris csoporttól fenyegetett civileket evakuál Magyarországon. Farkas János azt mondta, hogy a falu roma lakossága terrorizálva érezte magát a szélsjobboldali aktivisták jelenléte miatt, írja a lap varsói tudósítója. "A gyerekeket el kellett küldeni a hétvégére, mert nem tudnának aludni éjszaka" - idézi a Telegraph.
Szélsőjobboldaliak űzik el a kisebbséget a magyar faluból címmel számol be a gyöngyöspatai helyzetről a Spiegel internetes oldala. A cikk bevezetője szerint nyílt rasszizmus tapasztalható Európa közepén és az unió soros elnöki posztját betöltő ország nem elég határozottan lép fel a szélsőségek ellen, ezért a Vöröskeresztnek kellett több száz romát biztonságba helyeznie.
"Akik evakuációról, és menekítő akcióról beszélnek Gyöngyöspatával kapcsolatban, azok valami nagyon rosszat akarnak – mondta az Indexnek Balog Zoltán, miután meglátogatta azt a 170 gyöngyöspatai romát, akiket a Vöröskereszt szállított a Heves megyei településről az egykori csillebérci úttörőtáborba. A kormány romaügyi államtitkára szerint szervezett akció kellett ahhoz, hogy a gyöngyöspatai helyzetből nemzetközi sajtótémát faragjanak, mert szerinte a faluban „nincs helyzet”, és csak a szervezők „csinálnak úgy, mintha lenne”. "