"Sohasem gondoltuk volna" - Újabb lesújtó vélemény Orbánról
Orbán Viktor szabadon építheti le a jogállamot, mert az Európai Bizottság már a médiatörvény idején sem lépett fel határozottan ellene. A francia Libération napilap egész oldalas tudósítása az új magyar alkotmányról.
„Ez egy szomorú fordulat a kommunizmus utáni Magyarország történetében", kezdi budapesti keltezésű cikkét Florence La Bruyere a párizsi napilapban. A lap szerint Orbán Viktor „elhagyja a jogállam alapvető elveit", és az alkotmányában egy konzervatív, nacionalista világképet erőltet az országra.
„Nem is várnánk mást egy jobboldalról, amely a morális többséget gondolja megtestesíteni, és egy konzervatív, nacionalista miniszterelnöktől, aki ideológiailag az amerikai Republikánus Párthoz áll közel". Megemlíti azonban a baloldali lap, hogy Orbán egykoron liberálisként indult, de amikor a 90-es években látta, hogy a jobboldalon könnyebb karriert csinálni, gyorsán átállt.
Ennek kapcsán idézi a lap Halmai Gábor alkotmányjogászt, aki szerint „sohasem gondoltuk volna, hogy egy nap azoktól kell védeni a jogállam elveit, akik maguk egykoron szép számban vettek részt a diktatúra lebontásában és egy demokratikus állam megteremtésében". A jogászprofesszor szerint az új alkotmány „jobban hasonlít a kommunista állam alkotmányára", és „Magyarországot sohasem vették volna fel az Európai Unióba egy ilyen alkotmánnyal". Igaz, jegyzi meg a párizsi újság: Orbánnak nem kell nagyon tartania Brüsszel haragjától, elvégre a médiatörvény megmutatta, hogy a jelenlegi Európának nincs már meg az ereje, hogy megvédje, kikényszerítse a közösségi értékeket.
A lap megszólaltat egy nyugdíjas tanárt, aki az egyik tüntetésen magyar és francia nyelven hirdette táblájával, hogy ő - ellentétben Orbánnal - igenis hisz Európában. A Ferencként bemutatkozott tanárember szerint az új alkotmány már nem alapjogként ismeri el a szociális biztonságot, hanem csak azoknak garantálja, akik először teljesítik a kötelezettségeiket. Egy másik, fiatal tüntető, Ádám is ezt emeli ki: „Magyarországon a jövőben az államnak lesznek csak jogai, és megtagadja azon polgároktól, akik nem tisztelik ezeket", idézi a fiatal aktivistát a Libération.
A lap szerint az új alkotmány megteremti a lehetőséget arra, hogy a Fidesz, ha esetleg ellenzékbe is kerülne, „egy alkotmányos puccsal" ismét magához ragadja a hatalmat. A Költségvetési Tanács, amelyet a Fidesz emberei uralnak, vétót emelhet a kormány politikája ellen, ami alapján az államfő, a 2015-ig hatalomban lévő, és Orbánhoz hűséges Schmitt Pál fel is oszlathatja a parlamentet. Minderre azért van meg a lehetőség, mert - amint Hack Péter, büntetőjogász nyilatkozza - „nincs már független intézmény, amely ellenőrizhetné a végrehajtó hatalmat".
Reformországok egykori éllovasából az Európai Unió "betegévé" süllyedt Magyarország
Szájer sikertelen bemutatója Brüsszelben„Nem viccelek, tényleg szeretnék vitát kezdeményezni az Európai Parlamentben a kiskorúak szavazati jogáról, amit a szülők gyakorolhatnának, bár ez a jog nem került be az Országgyűlés által hétfőn elfogadott új magyar alkotmányba”, mondta kedd reggel Szájer József az európai törvényhozás illetékes bizottságában, amelyet azért tájékoztatott, hogy más uniós országok is „tanulhassanak a magyaroktól, átvehessék az újításokat”. Megjósolható: nem fogják