Év végére besűrűsödhetnek az önkormányzati csődök, derül ki a PricewaterhouseCoopers (PwC) elemzéséből. Ekkor kell elkezdeni a 2007-ben felpörgő, átlagosan közel négyéves törlesztési moratóriummal kibocsátott kötvényállomány visszafizetését. Az érintett települések durván egyhavi kiadásuknak megfelelő összeget kell visszafizessenek, együttesen mintegy 110 milliárd forintot.
A többség csak újabb eladósodásból tudná a kiadást fedezni, miközben egyáltalán nem biztos, hogy találnak finanszírozót a dologhoz. Az idei költségvetési törvény önkormányzati fejezete [1] 370 milliárdos nettó külső forrásbevonással lett tervezve, ami a tavalyi 60 milliárdos új hitel- és kötvényállomány hatszorosa. A szektor zavartalan működéséhez tehát ennyivel több hitelt kellene felvenni, mint egy évvel ezelőtt.
Ha az önkormányzatok nem tudnak ennyi pénzt szerezni (a működési célú eladósodást ráadásul az új alaptörvény megtiltaná), akkor csak drasztikus kiadáscsökkentésekkel vagy állami segítséggel menekülhetnek a csődtől, vagy így se. Ez utóbbi verzióra utal, hogy a Belügyminisztériumban is a csődök elszaporodására számítanak [2].
Adóssághegy
Ha a nagytotált nézzük, a helyzet még rosszabb. A PwC becslése szerint a helyhatóságok 2009-es adósságállománya a szektor összes bevételének (3284 milliárd forint) 39,7 százalékára nőtt a 2005-ös 22 százalékról, ami öt év alatt majdnem duplázódást jelent.
Az önkormányzatok összesített adósságállománya tavaly év végére 1462 milliárd forintra rúgott. Az adósság összetétele is igen érdekes: a hitelállomány a 2005-ös 413 milliárdos szintről 639 milliárdra nőtt öt év alatt, a kötvényállomány ugyanebben az időszakban 4,4 milliárdról 610,6 milliárd forintra ugrott, ez elképesztő, 140-szeres növekedést jelent