Ebben az évben a költségvetés hiány a nyugdíjvagyon nélkül a GDP 2,94 százaléka lenne, a nyugdíjvagyon beszámításával úgy is 2 százalék körül lesz a többlet, hogy a MÁV és a BKV adóssága elvisz 370 milliárd, a ppp-szerződések kiváltása 200 milliárd forintot. Két hét múlva lesz konvergenciaprogram, április végére elkészül a Nemzeti munkaterv, új Munka törvénykönyve készül, visszajöhet az euróhitel.
Költségvetési szempontból különleges lesz az idei év – olvasható a Nemzetgazdasági Minisztérium pénteken kiadott közleményében. Az NGM a 2011-es hiány várható mértékéről azt írta: a kormány továbbra is elkötelezett az idei költségvetési törvényben rögzített hiánycél tartásában. Hogy ez mennyi is, azt éppen az idei esztendő különlegessége miatt nem könnyű elsőre megmondani.
Ha ugyanis nem lennének a magánnyugdíjrendszer múlt évi felszámolásának köszönhetően állami kézbe került ezermilliárdok, a költségvetési deficit 836 milliárd forint, az erre az évre 28 440 ezer milliárd forintosra tervezett GDP 2,94 százaléka lenne.
Az már a Széll Kálmán terv meghirdetése után nem sokkal kiderült, hogy a nyugdíjvagyon egy részét a MÁV adósságrendezésére költik [2]. A mostani dokumentumból kiderült: nemcsak az állami vasúttársaság, hanem a fővárosi tömegközlekedési cég adósságainak egy részét is átvállalja az állam. A MÁV és a BKV adósságainak átvétele 1,3 százalékkal csökkenti a többletet, derül ki az NGM pénteki közleményéből – gyors fejszámolással kiderül: a két tömegközlekedési cég 370 milliárdos segítséget kap (azt nem közölték, a pénz hogyan oszlik meg köztük).
Miután kedden a fejlesztési tárca ppp-ügyi államtitkára bejelentette, hogy az állam a legtöbb ppp-szerződést is kiváltja egy idén kezdődő, de több évre elnyúló programmal, nem meglepő, hogy ennek költségei is megjelentek az idei költségvetésben. Az NGM szerint a ppp-kiváltások ebben az évben 0,7 százalékkal rontják a büdzsé egyenlegét, újabb gyors fejszámolás: erre a célra nagyjából 200 milliárdot szánnak. Így aztán a végleges 2011-es államháztartási egyenleg a tervek szerint a GDP 2 százalékának megfelelő, tehát nagyjából 570 milliárd forintos pluszt mutat majd.