Pontosan hogyan is dolgozták fel a konzultáció kérdőíveit?
Nem óhajtotta a nyilvános kontrollt a Szájer József EP-képviselő vezette nemzeti konzultációs testület – legalábbis a Nyilvánosság Klubnak nem biztosítottak lehetőséget arra, hogy az új alkotmány előkészítését szolgáló, és a szervezet álláspontja szerint szakmailag nehezen minősíthető kérdőívek feldolgozásának folyamatát szakértőikkel áttekintsék.
A szervezet március 8-án levélben jelezte, hogy tájékozódni szeretne „a visszaérkezett kérdőívek számáról, a kérdőívek feldolgozásának menetéről, a válaszok összesítésének és nyilvánosságra hozásának módjáról, a visszaküldött kérdőívek további sorsáról, a személyes adatok kezelésének módjáról”.
Arra is kíváncsiak voltak, „mekkora összeget költöttek el összesen erre a nagyszabású akcióra”.
„Az önök által megfogalmazott igényt a feldolgozás nyilvános volta, valamint a részletes tájékoztatás tekintetében a kormányhoz, illetve annak illetékes szerveihez továbbítottuk”, válaszolta a politikus. Szájer azzal érvelt, hogy a konzultációs testületet a kormány kérte fel, s a kérdőívet is annak megbízásából készítette, így „önálló döntéshozói hatáskörrel nem rendelkezik”. Mindazonáltal a Nyilvánosság Klub képviselőjét is meghívta az Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatalában március 11-ére szervezett nyilvános eseményre, amelyen a testület két tagja újságírók jelenlétében megtekintette, hogy miként dolgozzák fel a kérdőíveket.
Nem médiashow-ra jelentkeztek, hanem az adatgyűjtés folyamatát kívánták volna áttekinteni, ezért a Nyilvánosság Klub nem vett részt az eseményen – mondta érdeklődésünkre Vásárhelyi Mária, a szervezet egyik ügyvivője