Nem kapta meg a piacok bizalmát az Orbán-kormány
A bizalom jelei nem látszanak a mutatókon A lassan egy éve hatalmon lévő jobboldali kormány a tavalyi választások idején általában azzal hárította el a költségvetési politikájának fedezetét feszegető kérdéseket, hogy a bizalom újra fog épülni a piacon, ennek pedig az adósságszolgálatban lesz kézzelfogható – értsd: kisebb kiadással járó – eredménye. Nos, ezen ígéret valóra váltására még várni kell.
Az előző évivel lényegében megegyező hozamok és a néhány százalékkal magasabb adósságállomány csekély hányadát magyarázzák a többletkiadásnak – áll abban a jelentésben, amit tegnap tett közzé a Nemzetgazdasági Minisztérium, s amelyben az államháztartás februári, illetve első két havi gazdálkodásáról számolnak be. A kiemelt mondat érdekességét az adja, hogy a lassan egy éve hatalmon lévő jobboldali kormány a tavalyi választások idején általában azzal hárította el a költségvetési politikájának fedezetét feszegető kérdéseket, hogy a bizalom újra fog épülni a piacon, ennek pedig az adósságszolgálatban lesz kézzelfogható – értsd: kisebb kiadással járó – eredménye.
Nos, ezen ígéret valóra váltására még várni kell. Amint a tegnapi jelentésből kiderül, míg egy éve, a Bajnai-kormány alatt a központi költségvetés deviza- és forintadóssága (vagyis az az összeg, amit hitelezőktől, illetve a kötvények, állampapírok vásárlóitól kellett átmeneti időre igénybe venni, hogy fedezni lehessen a kiadásokat) február végén összesen 20 041 milliárd forint volt, idén februárban ennél 180,4 milliárddal többet, 20 221,4 milliárd forintot tett ki az adósság.
Amennyiben sikerült volna visszaszerezni a befektetők bizalmát, az bizonyára meglátszana a hozamok alakulásán, főleg úgy, hogy egy évvel messzebb vagyunk a gazdasági válság 2008-as kitörésétől. A részletes adatokból az derül ki, hogy az árfolyamváltozás (vagyis a forinterősödés) miatt 212,4 milliárddal csökkent az adósság idén február végére. A forintalapú adósságnál tapasztalható az állomány jelentős megugrása, ami elsősorban az állampapíroknál jelentkezett a vizsgált időszakban: itt 441,3 milliárd forinttal nőtt az állomány.