A nyári főszezonban több tízezer diák szembesülhet azzal, hogy ugyanazért a munkáért kevesebbet kap, mint egy évvel korábban. A diákszövetkezetek szerint nagyjából a diákok egynegyedét-egyharmadát érinti az adójóváírás csökkenése, miáltal a diákmunkások havonta tízezer forinttal kevesebbet kereshetnek adómentesen.
Mi így járulunk hozzá a magyar nemzetgazdaság üdvös felvirágzásához – a másodéves egyetemista, Attila hangjában nyoma sincs ugyan a felvirágzás iránt érzett őszinte lelkesedésnek, de nem is különösebben feldúlt. Állítása szerint egyike a diákmunkát végzők tízezreiből – nyári főszezonban inkább százezreiből – azoknak, akik idén kevesebb pénzt kapnak ugyanazért a munkáért, ugyanolyan óradíjak mellett, mint tavaly kaptak.
Ugyanazért járt rosszul, mint az a becslések szerint 800-900 ezer alkalmazott, akinek a havi bruttója nem éri el a 300 000 forintot, és nem nevel tizennyolc év alatti gyereket: az adójóváírás csökkenése miatt.
Hetvenezerig nettó volt a bruttó
Ha egy nappali tagozatos diák dolgozik – tizenhatodik életévét betöltve bárki jogosult erre –, akkor a béréből a jelenlegi szabályok szerint csak személyi jövedelemadót, pontosabban adóelőleget kell levonni, nyugdíj- és egészségbiztosítási járulékot, illetve egyéb járulékokat nem, mivel a társadalombiztosítási jogviszonyt tanulóként szerzi. Ez azt jelenti, hogy az adójóváírásra jogosító összeghatár eléréséig a diákmunkások bruttó bérével egyenlő a nettó bér.
A diákok harmada-negyede lehet érintett
Decemberben nagyjából a diákok tíz százalékának a jövedelméből kellett adóelőleget vonni, míg januárban már harminc százalék fölött volt ez az arány – mondták kérdésünkre az MISZ Műegyetemi Iskolaszövetkezetnél (MISZISZ). Náluk akadnak olyan diákok is, akik havi 240-250 ezer forintot keresnek – jellemzően diploma előtt álló mérnökhallgatók –, az ő nettójuk 4000-5000 forinttal lett kevesebb.
Nagyjából 1500-2000 dolgozik náluk havonta az évnek ebben az időszakában, nyáron ennek többszöröse, bizonyos munkákra akár a mostani tízszerese is lehet a kereslet – mondta Német Gábor, az EUDiákok szövetkezet koordinátora. A mostani bérfizetési adatok szerint a diákok negyedét érintette az adóváltozás.