Pénteken sem tudta a közétkeztetést biztosítani a Pest megyei önkormányzat számos iskolában. A megye olyan nagy gonddal küzd, hogy a tanároknak nem tud pótlékot fizetni, a megbízási szerződéssel dolgozó pedagógusokat hónapok óta nem fizette ki.
A megyeháza jelentős tartozása miatt a szolgáltató csütörtökön felfüggesztette a közétkeztetést 18, megyei fenntartású középiskolában.
Van, ahol hideg élelem sincs
Pénteken már több iskola jut meleg ételhez Pest megyében, ám továbbra is akadnak olyan intézmények, ahol ezen a napon még nem sikerül megoldani a hideg étkeztetést sem - mondta el a Független Hírügynökségnek Ambrus András, a Pest Megyei Önkormányzat sajtófőnöke. Az önkormányzattal szerződésben álló HunGast Kft. ugyanis felfüggesztette a közétkeztetési szolgáltatásokat, mert az önkormányzat 154 millió forintos tartozást halmozott fel.
Az ételszállító cég ugyan nem zárkózik el az egyeztetéstől, de mindenképpen és lehetőleg gyorsan meg akarja kapni a januári közétkeztetésért neki járó 154 millió forintot a szolgáltató HunGast Kft. a Pest megyei önkormányzattól. Kérfalvi Attila, a cég vezetője elmondta, hogy a Pest megyei fenntartású intézményekben végzett tevékenységükért őket megillető pénzből csaknem 460 millió forintot meghiteleztek a megyeházának azzal a feltétellel, hogy a januári munkájukért kiszámlázott 154 millió forintot a jelzett határidőig (március 3-áig) meg kell kapniuk. Mivel az adós nem fizetett, a HunGast – miután az önkormányzatot többszöri tájékoztatta és figyelmeztette – március 3-án, csütörtökön felfüggesztette az étkeztetési szolgáltatást 18 megyei közoktatási intézményben.
"Remélem, hétfőre-keddre valamilyen egyezségre jutunk az önkormányzattal, s folytathatjuk a szolgáltatást" – közölte a sándorfalvai székhelyű cég ügyvezetője.
Azt a Pest Megyei Önkormányzat is elismerte: a kialakult helyzetért egyértelműen a megyei önkormányzat a felelős, amely azért jutott ilyen helyzetbe, mert alulfinanszírozott. Az MSZP-frakció kezdeményezi a megyei közgyűlés azonnali összehívását, egyúttal kéri a Fidesz-frakciót: érje el, hogy a miniszterelnök jelenlétében tárgyaljanak a megye csődhelyzetéről - áll a közleményben.
A tanárok nem kapnak fizetést
De nem csak ez az egyetlen probléma a megyében: a megbízási szerződéssel dolgozó pedagógusok szeptember óta nem kapnak fizetést. Mint arról a sajtó egy hete beszámolt, többek között ingyen foglalkoznak fogyatékos gyerekekkel hónapok óta gyógypedagógusok, logopédusok, pszichológusok.
Ugyan az alkalmazotti státuszban lévő tanárok, közalkalmazottak béreit ki tudták fizetni, de a túlóra és érettségi pótlékot, a cafatériát nem. A gondozási vizsgálatokat végző bizottság szakértőinek díjait is csak hónapok után, decemberben tudták rendezni. Az önkormányzat akkor azt mondta a Hírszerzőnek, hogy csak akkor tudják kifizetni a tanárokat júniusban (!), ha a kormánytól segítséget kapnak. Addig viszont ingyen kell dolgozniuk.
A zeneiskolák is lehúzhatják a rolót
Az anyagi gondok miatt szeptemberben megszűnhetnek Pest megyében azok az alapfokú művészetoktatási intézmények, amelyek fenntartásában nem vesz részt az adott önkormányzat, s számos település kényszerülhet arra, hogy átvegye a működtetési jogokat.
Az MTI információi szerint az egyik érintett az albertirsai, dabasi, monori és nagykátai tagintézménnyel, valamint ceglédi, albertirsai, újhartyáni, ócsai, pilisi és tápiószelei telephellyel rendelkező Erkel Ferenc Alapfokú Művészetoktatási Intézmény, míg a másik a Vujicsics Tihamér nevét viselő zeneiskola. Ez utóbbinak Szentendrén és Zsámbékon van telephelye.