Több felsőoktatási intézmény is költségvetési hiánnyal küszködik, ami egyebek között leépítésekhez, munkabércsökkenéshez és az óraszámok növeléséhez vezethet - olvasható az edupress.hu portál összeállításában. A kormány 13 milliárd forintot zárolt az egyetemektől és főiskoláktól, ennek következményei okoznak problémát többek között a Kaposvári Egyetemen, a Kecskeméti Főiskolán, a Pécsi Tudományegyetemen és Szegeden is.
Az edupress.hu Kis Papp Lászlóra, a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezetének elnökére hivatkozva azt írja, hogy a zárolásokból a felsőoktatási intézményeket összesen 13 milliárd forint érinti. A kaposvári intézmény rektora, Szávai Ferenc a kapos.hu-nak tett nyilatkozatában kifejtette, hogy az egyetem működése kerülhet veszélybe a zárolás miatt, hiszen a napi feladatokat is akadályozza a megvonás.
Szávai Ferenc nem ismeri a pontos összeget, de értesülései szerint 380 millió forinttal kevesebből kell gazdálkodnia majd az egyetemnek, minderre felkészülni pedig hét-nyolc hónapja van az intézménynek. A Kecskeméti Főiskolán szintén nehézséget okoz a 215 milliós zárolás, ami a szabadon felhasználható költségvetés 17 százaléka. Bár az intézmény a fejlesztéseket uniós pénzből finanszírozza, mégis ezekre is kihat a megvonás, hiszen Danyi József rektor elmondása szerint 600 millió előfinanszírozási pénzből dolgoznak. A somogyi város egyetemén 50 millió forintot átcsoportosítanak, spórolni fognak a fűtésen és a villanyon, elküldik az óraadókat, ami a belső oktatók számára óraszám-növekedést jelent. Kecskeméten szintén a működési költségeken, valamint a plusz juttatásokon és a cafetérián takarítanak meg pénzt, körülbelül 14 000 forintos hiányt okozva egy-egy dolgozó pénztárcájában. Pécsen is leépítésekhez vezethet a költségvetési hiány.
Krutki Józsefné az új főigazgató elmondta: "Ha egy szervezet hatékonyabb működést szeretne elérni, akkor például lehetőség van a túlórák számának csökkentésére vagy a dologi kiadások visszaszorítására, illetve a létszám leépítésére is" - idézte őt a pecsma.hu. A Kossuth Rádiónak Szabó Gábor, a Szegedi Tudományegyetem rektora elmondta: az intézmény csupán a dologi kiadások lefaragásával nem tudja kigazdálkodni a felsőoktatási intézményeket érintő zárolásokból rá eső 1,7 milliárd forintot. Hozzátette: egyértelmű, hogy a juttatásokat érintő intézkedések nélkül nem tudják kezelni a helyzetet, kénytelenek a dolgozók jövedelméhez is hozzányúlni. Erről azonban csak az Egyetemi Érdekegyeztető Tanáccsal együtt hozhat döntést az intézmény vezetése.