A kormányhatalom újabb ellensúlya esett el, amikor a kétharmados többség rábólintott a jegybank törvény módosítására. Így a Monetáris Tanács (MT) következő, március 28-i ülésén már az a négy közgazdász is voksolhat az alapkamat mértékéről, akinek személyére a kormánypárt uralta gazdasági és informatikai bizottság tesz majd javaslatot, szemben az eddigi gyakorlattal, amikor kettőt-kettőt miniszterelnök, illetve a jegybank elnöke jelölt.
A távozó tanácstagok hétfőn szavaztak utoljára, és változatlanul hat százalékon tartották a forint alapkamatát.
A vezető kormánypárt már ellenzékből is élésen bírálta Simor Andrást, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnökét, és rajta keresztül a hét tagú MT-t is, amelyben az elnökön és két helyettesén kívül négy külső tag is őrködött a pénz stabilitásán, a középtávú, három százalékos inflációs cél tartásán. Az Orbán-kormány beiktatását követően minden eszközt megragadott arra, hogy eltávolítsa Simor Andrást, és helyette a maga emberét ültesse az elnöki székbe. Ezek a próbálkozások sorra kudarcot vallottak, mert a 2007-ben megválasztott MNB-elnök kitart, és a mandátuma csak egy esztendő múlva jár le. Idő előtti elmozdítását - a jegybankok függetlenségén mindig éberen őrködő - Európai Központi Bank (EKB) aligha nézte volna ölbe tett kézzel.
A Fidesz a tehetetlenségében az elnök és az alelnökök jövedelmét negyedére, kétmillió forintra csökkentette. Emellett a Nemzetgazdasági Minisztérium az MNB által tavaly novembertől három alkalommal végrehajtott - összesen 0,75 százalékpontos - alapkamat-emelések mindegyike után éles bírálatban részesítette a jegybankárok döntését. A Matolcsy György által vezetett minisztérium így semmibe vette azt az Unióban elfogadott szabályt, hogy a kormányok nem minősíthetik a jegybankok kamatpolitikáját, mert ezzel sértik annak függetlenségét. Innen már csak egy kis lépés vezetett el odáig, hogy az Országgyűlés tegnap jóváhagyta a 2001. évi jegybank törvény módosítását. (Ebben a jogszabályban fektették le - az uniós alapelveknek megfelelően - az MT feladatait.) A Fidesz ezzel elérte, hogy annak a négy MT-tagnak - Bánfi Tamásnak, Bihari Péternek, Csáki Csabának és Neményi Juditnak - a helyére, akiknek hat éves mandátuma márciusban lejár, a kormányhoz közelálló közgazdászokat jelölhessen a parlament gazdasági bizottsága. (Feltehetően azért nem a költségvetési bizottságra testálták ezt a feladatot, mert a hagyományoknak megfelelően ennek elnöke mindig az ellenzéki padsorokból kerül ki.) Az MT másik három tagja az elnök és két alelnöke, Karvalits Ferenc és Király Júlia még egy évig a helyén marad.)
Állami Számvevőszék
Alkotmánybíróság (részben)
Médiatanács
Monetáris Tanács (kormánypárti többség)
Legfőbb ügyész
Még függetlenek:
Országgyűlési biztosok
Magyar Nemzeti Bank elnöke
Bíróságok