Századvég: Természetesen az Orbán-beszédnek volt üzenete.
Természetesen az Orbán-beszédnek volt üzenete, de a kritikusok nagy része ezt nem értette, mert nem érthette - írja elemzésében a Századvég. Azért nem érthették, mert foglyai az időközben érvénytelenné vált paradigmának, a miniszterelnök pedig egy új politikai nyelven beszélt egy új politika alapjairól
Pedig miről is beszélt a miniszterelnök? Álláspontunk szerint arról, hogy a dolgok nem mehetnek úgy tovább, ahogy eddig voltak. Minden és mindenki változik, a világban - ahogy ő fogalmazott - "megújulási verseny" vette kezdetét.
Megújulási verseny a világban
Aki nem akart eddig tudomást venni a világban bekövetkezett változásokról, azok számára is világossá kellett, hogy váljon, hogy mindaz, ami az elmúlt néhány hétben és a mai nap is zajlik Észak-Afrikában és az arab világ néhány pontján, az a régi globális világrend érvénytelenségéről és a lehetséges megújulási kísérletekről szól. A folyamat azonban nem most kezdődött. Mindez Európában már közel egy évvel ezelőtt bizonyossá vált, előbb a görög, majd pedig az ír állami csőd intézményesülése megmutatta az európai emberek számára, hogy roskadozik a régi építmény.
A hírek szerint ráadásul a folyamat nemhogy lefékeződött volna, hanem bármikor tovább gyűrűzhet Portugáliára, Spanyolországra, vagy akár még az európai integráció egyik alapmotorjának számító Belgiumra is.
A fejlett világ, ha későn is, de mégiscsak belátta, hogy a válság elhárítására a régi eszközök és receptek alkalmatlanok és nincs egyetlen stabil tájékozódási pont sem, ami eligazítana abban, hogy mit is kell tenni. Obama elnök januári kongresszusi beszéde a megújulásról, a német-francia tengely új víziója Európáról (az erősek szövetségéről - EU 17-ek - és a gyengék kint tartásáról), a gazdasági válságokkal küszködő uniós tagállamok alkalmazkodási kísérletei (például bankadó, nyugdíjreform, bérbefagyasztás) mind ugyanarról szólnak: új eszközökre van szükség az új típusú válságok kezelésére.