Megkezdik munkájukat az akciócsoportok, amelyeket annak fölmérésére hoztak létre, hogy mely területeken okozott kárt a 16 százalékos személyi jövedelemadó. Rogán Antal tegnap sokatmondóan úgy fogalmazott, hogy a kormány nyomást fog gyakorolni a magánszférában is.
Bér- és adómonitoring-bizottságot hozott létre a Fidesz–KDNP-frakciószövetség tegnap Rogán Antal vezetésével, aki tegnap sajtótájékoztatón közölte: mind a köz-, mind pedig a magánszférában vizsgálják, teljesültek-e az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) ülésén született bérmegállapodások, amelyeket „messze nem mindenhol” hajtottak végre teljes mértékben. Emlékeztetőül: az érdekegyeztető tanácsban az a kötelező érvényű döntés született, hogy a minimálbért 6,1 százalékkal, a garantált bérminimumot pedig 5 százalékkal kell emelni, hogy senki ne járjon rosszabbul a 16 százalékos szja-kulcs bevezetésével. Ajánlásként az OÉT-ben 4–6 százalékos bruttó béremelést is megfogalmaztak.
Márpedig: sokan rosszul jártak, ahogy arra Orbán Viktor miniszterelnök is rámutatott hétfőn a parlamentben, hozzátéve, hogy ezt a kormány nem engedi. Hasonló elszántsággal állt a problémának tegnap Rogán Antal is, aki kérdésünkre közölte – idézzük –„nem szégyellem, hogy a kormány, a Fidesz és a KDNP nyomást fog gyakorolni a magánszférában is” azért, hogy a béremelési ajánlásban foglalt bérfejlesztést végrehajtsák. Lapunknak arra a további kérdésére, hogy milyen intézkedésekkel, szankciókkal élnek, a politikus mindenekelőtt a nyilvánosság kényszerítő erejét nevezte meg eszközként. „Ha ez nem lesz elegendő, akkor vannak ötleteink” – tette hozzá. A tájékoztatón kiderült, hogy első helyen a közszférát és az ahhoz tartozó állami vállalatokat vizsgálják meg, de „körülnéznek az önkormányzatok környékén is”. Rogán szerint elképzelhető ugyanis, hogy állami oldalon „hanyagság vagy időhúzás” miatt nem tartották be az OÉT-döntést. A magánszféra esetében pedig „fel kell gyorsítani azt az időt, amíg a bérmegállapodásról szóló döntések végigmennek a bérrendszeren”. A megyékben tájékoztatást kérnek a kamaráktól, továbbá létrehoznak egy olyan zöldszámot és internetes felületet, amelyen bárki bejelentheti, hogy miként érintették a változások.