"A közmédiumok kiszolgáltatottak, közvetlenül függenek a kormánytól, a kormánypártoktól" - adott hangot a Fidesz a médiaszabályozással kapcsolatos aggályoknak. Igaz, nem most, hanem 2003-ban.
A kormánypárt médiaszekcióját nyolc évvel ezelőtt az háborította fel, hogy "az Európai Újságírók Szövetsége kongresszusán nem vehettek részt polgári, konzervatív újságírók, valamint aktív ellenzéki politikusok", emiatt arra kérték az EU tagállamok újságíróit, segítsenek, hogy Magyarországon is érvényesüljön a "média függetlensége és a tájékoztatás szabadsága".
Az akkori Fidesz szerint "az Európai Uniós csatlakozásunk küszöbén fontosnak tartjuk, hogy a tagállamok megismerjék a magyarországi média valós helyzetét", amelyet részleteznek is. A történeti hűség kedvéért a kifogások döntő részét szó szerint idézzük. Mindjárt itt az első: "választások után az új kormány a közszolgálati médiumok számos vezetőjét és munkatársát kényszerítette távozásra, helyükbe a baloldali-liberális koalícióhoz lojális embereket helyeztek el."
Második problémaként a magyar médiapiac kóros kiegyensúlyozatlanságát vetik fel. "A közszolgálati és az országos kereskedelmi műsorszolgáltatók hírműsoraiban a kormány/kormánypártok jelentős felülreprezentáltsága a sajtószabadság létét veszélyeztető, nyomasztó médiatúlsúlyhoz vezetett. A közszolgálati Magyar Televízióban mindennapossá vált, hogy az ellenzékinek minősített egy-egy megmaradt műsort adásba kerülésük előtt cenzúrázzák."
Törvénytelennek nevezik a magyar közmédiumok finanszírozását, amennyiben "a parlamenti többség önkényesen dönti el, mennyi támogatást biztosít a televízióknak, rádióknak. A közmédiumok kiszolgáltatottak, közvetlenül függenek a kormánytól, a kormánypártoktól. A kormány által bevezetett új média-finanszírozás felszámolta a közmédiumok és a médiahatóság pénzügyi, ezáltal politikai függetlenségét. A közszolgálati médiumok finanszírozása - az európai szabályozással ellentétes módon - nem elegendő, és nem áll összhangban a médiatörvényben meghatározott közszolgálati feladatokkal."
További kifogásokat is megfogalmaznak, leszögezve, a magyar közmédiumok felügyelete törvénytelen, mert az ellenőrzésből kizárták a civil szervezetek egy ideológiailag jól körülhatárolható részét, a Magyar Televízió reggeli műsorszámában "folyamatosan meghaladta a 72 százalékot a kormánypártok jelenléte, a riportok politikailag elfogultak, az ellenzékkel szemben agresszívek". A magyar elektronikus médiumokat a kormánypártok irányában elfogultaknak minősítik, a kormánypártokat azzal vádolják: gazdasági befolyásukat kihasználva folyamatosan manipulálják a hirdetési piacot, így a más szemléletű lapok nem tudják értékesíteni hirdetési felületeiket, és kiszolgáltatott helyzetbe kerültek.
"A kormányfő közvetlenül beavatkozik a közszolgálati médiumok napi tevékenységébe, befolyásolja azok műsorait. A miniszterelnök a közmédiumok vezetőire folyamatosan nyomást gyakorol" - sorolják tovább a kifogásokat, utalva arra is, a kormánypártok iránt elkötelezett újságírók, vállalkozások szép honoráriummal gazdagodnak a megbízásoknak és szerepléseknek köszönhetően.
"Magyarországon a jelenlegi kormány a médiára vonatkozó hatályos törvényeket nem tartja be, és nem érvényesíti az európai irányelveket, ajánlásokat sem. Kérjük az EU tagállamok újságíróit, működjenek közre abban, hogy Magyarországon érvényesüljön a véleménynyilvánítás joga, a tájékoztatás szabadsága, megteremtődhessen a média függetlensége" - zárul a 2003. november 16.-án kiadott kommüniké