Magyarország talán egyik legnehezebb éve következik, mindenkinek a pénztárcáját érinteni fogja 2011. Lesznek megszorítások, vagy nagyon gyorsan mindenki által érzékelhető gazdasági virágzás kezdődik? Mi várható? Otthoni büdzsé körképet készítettünk a januári változásokról.
Gázáremelés: van is, meg nincs is
A magyar politikában kulcskérdéssé vált a háztartási energia, különösen a gáz ára. Az Orbán-kormány nem teheti meg, hogy egyáltalán ne emelje a fogyasztói árakat, ezért sávosan emelik. Évi 1200 köbméteres fogyasztás alatt egyáltalán nincs emelés. A kormányzati kommunikáció szerint a fogyasztók kétharmada mentesül, a nagycsaládosok és a nyugdíjasok terhei nem emelkednek.
Közüzemi díjak, közszolgáltatások
A fővárosban januártól többet kell fizetni a vízért (2,7 százalék), a szemétszállításért (5,3 százalék), emelkedik az önkormányzati lakások bérleti díja (3 százalék). 19,5 százalékkal nő a csatornadíj, 10 százalékkal a kegyeleti szolgáltatások, 3,8 százalékkal a kéményseprés díja.
- Debrecenben a helyi adó, a parkolás, a tömegközlekedés, a víz- és csatornadíjak emelkednek.
- Szegeden általában 4 százalékkal emelik a közüzemi díjakat, a köztemetés viszont 15-17 százalékkal emelkedik.
- Veszprémben 40 százalék körüli szemétszállítási díjemelés lép életbe, a korszerű hulladékgazdálkodási rendszer elindulásával együtt.
- Győrben meredeken emelkednek a parkolási díjak. Duplájára emelik a lakossági bérletek árát, a szakaszbérletek 22 százalékkal lesznek drágábbak.
- Székesfehérvárott, Tatabányán, Sopronban, Kecskeméten, és Békéscsabán inflációval megegyező emelések várhatók.
- Békéscsabán 11 százalékos lesz a csatornadíj-emelés.
Jövedéki adó, dohány
A cigaretta és a dohányáru is drágul, egy-egy doboz cigaretta átlagosan 16 forinttal.
Posta
Átlagosan 4,8 százalékkal emelkednek a postai díjak. A szabványlevél és az elsőbbségi küldemény díja is 10 forinttal nő.
Benzin, úthasználat
Az úthasználati díjak átlagosan 8,7 százalékkal emelkednek. Megszűnik a személyautók téli díjkedvezménye az autópályákon. A négynapos matrica 1650 forintba kerül.
A két ünnep között újabb benzinár-rekord borzolta az idegeket, és a szakértők véleménye, amely szerint 380-400 forintos benzinár is elképzelhető a közeli hónapokban, a dollárárfolyam alakulásától függően.
Eladósodott háztartások
A PricewaterhouseCoopers legfrissebb felmérése szerint a várakozásokkal ellentétben romlott a helyzet. Egymillió ember szerepel a BAR-listán, és a 105 ezret is meghaladja a nem fizető jelzáloghitelesek száma, ami az egy lakásban lakók átlagát nézve azt jelenti, hogy körülbelül negyedmillió ember lakhatása kerülhet veszélybe, ha lejár a jövő április közepéig szóló kilakoltatási moratórium.
A kormány kilakoltatási moratóriumot hirdetett 2011 tavaszáig. Tavaly még szeptemberre ígérték az adósokat hatékonyan megsegíteni képes Nemzeti Eszközkezelő felállítását, most már csak az év nyarára várható az indulás a kormány szerint is.
Ketyeg az óra a magánnnyugdíjpénztár-tagoknak
Az ünnepek alatt közzétett adatok szerint eddig néhány ezer magánnyugdíjpénztár-tag nyilatkozott arról, hogy számláján összegyűlt pénzét nem kívánja átvinni az állami nyugdíjrendszerbe. A kormány eldöntötte: a nagyon jól, legalább havi több százezer forintot kereső munkavállalóknak és a gyermekkedvezményen keresztül családtagjaiknak grandiózus adócsökkentést ajándékoznak 2011-től.
Rosszul fizetett közalkalmazottak, figyelem!
A 2011 januárjától érvényes adószabályokhoz tartozik, hogy bérkiegészítést kapnak azok a közalkalmazottak és köztisztviselők, akiknek az új adórendszer bevezetésével jövőre csökkenne a keresetük. Ezek szerint lesznek ilyenek. A kormány a bejelentés szerint csaknem 22 milliárd forintot szán erre a célra.
A versenyszférában dolgozó alacsony keresetű és gyermektelen dolgozókra viszont ez az ígéret sem vonatkozik, ők csak abban bízhatnak, hogy munkáltatójuk megemeli bérüket, legalább a veszteségük eltüntetésének mértékéig.