A kormány harmadolná a gyógyszerkasszát, egyben bevezetné a svéd modellt, ám szak értői vélemény szerint ehhez mind az orvosokat, mind a patikusokat meg kellene nyernie a kormánynak. Ami nem lesz egyszerű.
A betegterhek drasztikus növekedése, a támogatott gyógyszerek körének jelentős szűkítése vagy egyéb, társadalompolitikailag nehezen vállalható intézkedések – így a kiemelten költséges (például onkológiai, biotechnológiai) szerek támogatásának radikális csökkentése – árán lehet csak 100 milliárddal csökkenteni a gyógyszerkassza kiadásait – mondta lapunknak Molnár Márk Péter, a Corvinus egyetem oktatója.
Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter a hvg.hu online portálnak adott interjújában arról beszélt, hogy a jövő februári kormányzati reformcsomag 600–800milliárdos megtakarítást hozhat az államháztartásnak, ebből 100 milliárdos kiadáscsökkentés a gyógyszerkaszszára jut, ami az orvosságok támogatására költött összeg közel harmadának elvonását vetíti előre.
A miniszter szerint a kérdéses összeg a svéd gyógyszertámogatási rendszer adaptálásával előteremthető. Svédországban a gyógyszertámogatás hatóanyag-alapú, azaz az áralkuban a biztosító nem egy-egy gyógyszerre, hanem például a vérnyomás csökkentésére alkalmas hatóanyag árához ad támogatást. Ez nálunk sincs lényegesen másként, azonban a skandináv országban az orvosok is főként hatóanyagot rendelnek a recepten. Csakhogy – a szakértő szerint – Magyarországon csak lépésről lépésre, igen hosszú idő alatt lehetne egy ilyen rendszerre áttérni. Ennek fő oka, hogy a hazai gyógyszerellátás alapjaiban tér el a skandináv modelltől, annak egyes elemei önállóan nehezen vagy egyáltalán nem ültethetőek át.