Felszólalás adatai
240. ülésnap (2009.11.09.), 171-174. felszólalás
Felszólalás okakérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje4:06
Felszólalások: 167-170 171-174 175-178 Ülésnap adatai
A felszólalás szövege:
ELNÖK: Köszönöm, államtitkár úr, válaszát. Szakács Imre, a Fidesz képviselője, kérdést kíván feltenni a pénzügyminiszternek: "Igaz-e a hír, miszerint a kormány ellopja, de legalábbis időlegesen saját céljaira használja a magán-nyugdíjpénztári tagok levont járulékbefizetéseit?" címmel. Szakács Imre képviselő urat illeti a szó. Parancsoljon!
DR. SZAKÁCS IMRE (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Államtitkár Úr! Pár héttel ezelőtt a sajtóban egy hír jelent meg, amely szerint a magán-nyugdíjpénztári tagok munkáltató által levont magán-nyugdíjpénztári járulékait egy jogszabályváltozás miatt 2007-től nem közvetlenül a magánnyugdíjpénztáraknak, hanem az Államkincstárnak fizetik be a munkáltatók. A hír szerint a jogszabálynál meghatározott idejűnél hosszabb ideig parkol az Államkincstár számláján ez a befizetés, azaz jelentős kár, hozamcsökkenés érheti a magán-nyugdíjpénztári tagokat.
Tisztelettel kérdezem államtitkár urat, hogy igaz-e a hír, hiszen a sajtóban megjelent tudósításnak, hírnek a cáfolatát nem jelentették meg, sem a kormány, sem a Pénzügyminisztérium, sem a Magyar Államkincstár ezt nem cáfolta, sőt több magán-nyugdíjpénztári szakembert megkérdezve tapasztalható volt, hogy nem a jogszabályban meghatározott időn belül utalja az Államkincstár a dolgozóktól levont járulékot a magánnyugdíjpénztárak számlájára.
Ha igaz a hír, tisztelt államtitkár úr, akkor hadd kérdezzem meg, hogy mi történik ezzel a pénzzel, illetőleg azt a hozamkiesést, amely a magán-nyugdíjpénztári tagokat kárként éri, ki fizeti meg, milyen módon lesz számukra megtérítve.
Várom megtisztelő válaszát. (Taps a Fidesz soraiban.)
ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr, kérdését. Katona Tamás államtitkár úrnak adom meg a válasz lehetőségét. Parancsoljon!
DR. KATONA TAMÁS pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm, elnök asszony. Tisztelt Országgyűlés! Igen tisztelt Képviselő Úr! Amit ön itt volt szíves elmondani, az kiváló példa arra, hogy az igazságot nyomokban sem tartalmazó, hamis állításokat hogy lehet kérdésbe fogalmazni. Ezt azért említem külön is, mert ezt a kérdést az ön egyik frakciótársa föltette, és válaszoltam, tehát önmagában ez már nem korrekt kérdés, amit úgy intézett most a pénzügyminiszterhez, hogy egyáltalán miért nem cáfoltunk valamit, ami megjelent állítólag a sajtóban.
De ön egyébként mint törvényhozó nyilván tudja nagyon jól, hogy milyen törvényt alkotott az Országgyűlés, merthogy amit ön elmondott, csak egy dologra alkalmas, hogy a hamis információkkal lehessen riogatni a befizetési kötelezettségüket tisztességesen teljesítő pénztártagokat, és ez felháborító.
Nézzük akkor a tényeket, tisztelt képviselő úr! Az Országgyűlés 2006-ban hozott döntésének megfelelően 2007. január 1-jétől a központi tagdíjbevallás és befizetés lépett hatályba, ami azt jelenti, hogy a foglalkoztatók az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatalhoz, tehát az APEH-hez, és nem a Kincstárhoz nyújtják be a járulékbevallásukat, és fizetik a járulékot, nyilván pénzintézetként a Magyar Államkincstár teszi ezt.
(16.20)
De egyébként a hatályos törvény világosan rögzíti, hogy a foglalkoztatók által befizetett tagdíjat az adóhatóság a kincstári számláról haladéktalanul a megfelelő magánnyugdíjpénztárnak utalja. Ezt az előírást egyébként a Magyar Államkincstár be is tartja, és a foglalkoztatói tagdíjbefizetés egy-két napon belül továbbításra kerül a magánnyugdíjpénztárnak. Ezzel ellentétes információt eddig senki nem közölt, úgyhogy nagyon kérem a képviselő urat, hogy ehhez tartsa magát, ha egyéb ilyen információval nem rendelkezik.
Az, hogy a magánnyugdíjpénztár milyen módon írja a tag számlájára a pénzt (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), az már a magánnyugdíjpénztár dolga, de a pénz ott van nála.