"... kormányfő hangsúlyozta: Magyarország betartja a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) kötött szerződést, a 3,8 százalékos hiányt a kormány tartani tudja. Hozzátette: a korábbi megállapodás idén októberben lejár, ezért az IMF képviselőivel a sajtóhírekkel ellentétben nem is tárgyaltak hosszú távú kérdésekről, reformokról...."
Vessük össze ezt az IMF közleményével:
July 17, 2010
Az IMF 2010. július 6-17. között Magyarországon járt küldöttségének közleménye
Az IMF Christoph Rosenberg úr által vezetett küldöttsége 2010. július 6-17. között tárgyalásokat folytatott a magyar hatóságokkal az IMF igazgatósága által 2008. november 6-án jóváhagyott (Sajtóközlemény 08/275) készenléti hitelmegállapodás hatodik és hetedik felülvizsgálatával összefüggésben. A küldöttség szorosan együttműködött az EU azonos célú missziójával, melynek célja az EU fizetési mérleg-pozíció javításához nyújtott támogatásának felülvizsgálata. A látogatás befejeződésével, Rosenberg úr az alábbi nyilatkozatot tette:
„A 2008-2009-es mély válságot követően a magyar gazdaság elkezdett magára találni, elsősorban a dinamikus exportnövekedésnek köszönhetően. A belső kereslet ugyanakkor a nehézkes hitelezési feltételek és a moderált munkaerőpiaci helyzet következtében továbbra is gyenge. Összességében, 0,6 százalékos reál GDP növekedés várható 2010-ben. Az infláció csökkenő pályán van, míg a 2008-ban és azt megelőzően tapasztalt jelentős folyó fizetési mérleg hiányok csaknem megszűntek. 2011-ben a reál GDP-növekedés erősödhet (a külső környezet és a gazdaságpolitikai intézkedések függvényében a 21/2-23/4 százalékos sávot elérve), az infláció pedig tovább csökkenhet a jegybanki inflációs cél felé.”
„A készenléti hitelmegállapodás által támogatva, a magyar hatóságok jelentős előrehaladást értek el a gazdaság talpra állásának támogatásában, prudens fiskális és monetáris politika folytatásával és a pénzügyi stabilitást megerősítő intézkedésekkel (beleértve a megerősített pénzügyi felügyeletet). A hitelmegállapodás – kvantitatív és strukturális – teljesítménycéljait sikerült megfelelően teljesíteni júniusig.”„Ezzel együtt, további intézkedések szükségesek az eddig elért eredmények megszilárdításához és ahhoz, hogy Magyarország egy szilárd és fenntartható növekedési pályára álljon. Egy olyan környezetben, ahol a piacok kiemelt figyelemmel kísérik az államháztartási hiány és az államadósság alakulását, a korábban bejelentett hiánycélok (2010-ben a GDP 3,8 százalékának megfelelő, 2011-ben pedig a GDP 3 százaléka alatti hiány) a szükséges konszolidációs folyamatnak és az államadósság fenntarthatóságának továbbra is megfelelő horgonyai, melyekhez ragaszkodni kell, azonban további intézkedések szükségesek a célok eléréséhez. A fenntartható konszolidáció tartós, nem-torzító intézkedéseket igényel, amelyek kidolgozásához a hatóságoknak több időre van szüksége.
Nehéz döntések meghozatalára lesz szükség a bevételi oldalon – ahol a hitelezést és növekedést várhatóan kedvezőtlenül érintő, jelentős méretű, a pénzügyi szektort terhelő különadót átmeneti jelleggel tervezik bevezetni – és a kiadási oldalon egyaránt. A fiskális konszolidáció ezen összefüggésében fontos, hogy a sebezhető csoportokat továbbra is megóvják a gyenge gazdaság hatásaitól, azonban minden további támogatást célzottan és transzparens módon kell nyújtani. Szükséges továbbá a jelentős, veszteséges állami tulajdonban lévő vállalatok átalakítása, hogy kisebb terhet jelentsenek a költségvetés számára.”
„Az utóbbi két hét során, az IMF küldöttsége alapos megbeszéléseket folytatott a hatóságokkal ezekben a témákban. Jóllehet, sok tekintetben egyetértés van, továbbra is vannak nyitott kérdések. Ezért a küldöttség visszatér Washingtonba. Az IMF folyamatos kapcsolatban marad a hatóságokkal, hogy áthidalják a meglévő különbségeket.”