Régi arcokkal épül az új gazdasági mechanizmus
Múlt csütörtökön eldőlt, hogy – a korábban kiszivárogtatott híreknek megfelelően – Szász Károlyt jelöli Orbán Viktor a pénzügyi felügyelet élére. Ezzel nagyjából lezárult a hatalomátvétel a gazdaságirányításban, lényegében a Magyar Nemzeti Bank az egyetlen intézmény, amelynek vezetőjét még nem az új kormány nevezte ki. Az állami vállalatoknál is megkezdődtek a személycserék. A legtöbb posztra jól bevált, és vélhetően rég kiválasztott jelöltek kerültek.
Új kormányhoz új férfi kell – elsőként látszólag Erős János, a Magyar Fejlesztési Bank korábbi első embere ismerte fel ezt, és már május hetedikén bejelentette [1], hogy amint megalakul az új kormány, felajánlja lemondását az MFB-t felügyelő miniszternek. A legfontosabb gazdasági intézmények mindegyikének, így az MFB-nek az élére is alighanem régen megvoltak már a jelöltek a Fidesznél. Az elmúlt hetekben több mint húsz állami gazdaságirányítási szervezet, országos hatáskörű szerv és cég élén cserélték le a vezetőket. Az új főnökök jelentős része ismerős lehet az előző Orbán-kormány idejéből.
Nagytakarítás
Nemcsak a gazdaságirányításban zajlottak gyors személycserék az elmúlt hetekben. Az Orbán-kormány volt kormányszóvivője, Borókai Gábor felesége, Borókainé Vajdovits Éva személyében új főszerkesztője lett a Magyar Közlönynek, Hende Csaba lecserélte a honvédelmi tárca cégeinek vezetőit, és felmentette az Állami Egészségügyi Központ főigazgatóját, Szilvásy Istvánt, Szilvásy György volt MSZP-s titokminiszter fivérét. Felmentették az országos rendőrfőkapitányt és a közlekedési hatóság vezetőjét is.
Bankból bankba lex Baranyayval
Az általában amúgy is hetekkel előbb kiszivárgó információk megalapozottságára, a döntések rég meghozott voltára utal egy gyors törvénymódosítás is. Az új parlamentnek benyújtott első törvénytervezetek egyike volt – még a kormány megalakulása előtt – a Fónagy János és Matolcsy György által jegyzett Az állami vagyonnal való felelős gazdálkodás érdekében szükséges törvények módosításáról című javaslat, lényegében az MFB-ről is rendelkező vagyontörvény átírása.
A május 18-án iktatott javaslat egyik pontja a Magyar Nemzeti Bankról szóló törvényt módosította volna, megszüntetve azt az előírást, hogy a jegybank felügyelőbizottsági tagjaira mandátumuk megszűnése után további hat hónapig ugyanazon összeférhetetlenségi szabályok vonatkoznak, mint hivatali idejük alatt. (A meglehetősen szigorú, az oktatáson kívül lényegében minden tevékenységet összeférhetetlennek minősítő szabályok megegyeznek a monetáris tanács tagjaira vonatkozókkal.)
Ajánlott irodalom: Fejcserés támadás - önként távoznak a vezetők