A STOP.hu összegyűjtötte a vezetőváltásokhoz fűzött legmegdöbbentőbb indoklásokat:
A kormány megalakulása óta számos vezető távozott, némelyek maguktól mondtak le, míg másokat felmentettek. A csere tényét a legtöbb esetben csupán egy rövid közleményben jelentették be, néhány vezető esetében az érintettek ugyanakkor magyarázatot is fűztek a történtekhez - nem is akármilyeneket.
Az eddigi legnagyobb felháborodást Martonyi János külügyminiszter indoklása váltotta ki, aki tizenöt nagykövetet hívott haza július végéig. Martonyi a visszahívott misszióvezetők többségének váltását azzal indokolta, hogy lejárt a hivatali idejük, a többiek esetében pedig "megingott bizalomról" beszélt.
A meglehetősen furcsa indoklással kapcsolatban a Parlamentben felszólalt Kovács László egykori külügyminiszter, aki azt kérdezte: pár hét alatt mit csinált bármelyik misszióvezető, hogy máris megingott bennük a bizalom?
"Önnek semmilyen erkölcsi alapja nincsen számon kérni bármilyen felmentést" - válaszolt a volt külügyminiszter kérdésére Németh Zsolt külügyi államtitkár, aki elismerte, hogy a Külügyminisztérium hazarendelt 15 misszióvezetőt, mivel ötüknek lejárt a négyéves mandátuma, és vannak, akikben politikai alapon nem bízik meg a kormány, mert részesei voltak "a 2002-es politikai tisztogatásnak".
"Lehetőséget adok a saját ember megválasztására"
Míg a nagykövetektől megvált a kormány, addig Farkas Ádám, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) elnöke maga mondott le posztjáról, mert "úgy tartotta tisztességesnek", hogy lemondásával megteremti az új kormánynak a lehetőséget arra, hogy a továbbiakban az általa jelölt szakember irányíthassa a felügyelet munkáját.
Érdekesség, hogy korábban a PSZÁF 2009-es jelentésének sürgősségi parlamenti tárgyalása kapcsán azt lehetett hinni, hogy azt az elnök elmozdítására fogják majd felhasználni, ám ez nem jött be. A jelentést ugyanis a parlament nagy többséggel, 287 igen szavazattal elfogadta.
A harmadik furcsa indoklás Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter nevéhez fűződik, aki az APEH elnökének vezetői megbízását vonta vissza a napokban. A menesztést azzal indokolták, hogy az APEH 2008 őszén leállíttatta a Malév 1,7 milliárdos köztartozásának behajtását, mellyel sérült például az az alapelv, hogy az adóhatóság minden ügyben megkülönböztetés nélkül köteles eljárni. Az ügy pikantériája, hogy a befizetés végül megtörtént, pár héten belül befolyt a kérdéses összeg.
Az Indexnek egy szakértő elmondta: az APEH-nek ilyen esetekben azt is nézni kell, hogy mikor van nagyobb esély a tartozások megfizetésére: akkor, ha azonnal leemelik az adós számlájáról a követelést vagy annak egy részét, de lehet, hogy ezzel elindítják a lejtőn a vállalatot, vagy ugyan elindítják a végrehajtást, de attól megrettenve az adós cég kis haladékot kér, de nemsokára rendezi tartozását és életben marad.
Az APEH élén Szikora Jánost Vida Ildikó váltja, a minisztérium ezt Szikora leváltása után alig két órával jelentette be.