Meglepően kedvezők a tavaszi számok
Egyre több jel utal arra, hogy hamarabb jött el a magyar munkapiaci fellendülés, mint ahogy arra korábban számítani lehetett. Az elmúlt hetek statisztikáira a mai foglalkoztatási adatok is ráerősítettek: a munkanélküliség csökkent, a foglalkoztatottak száma pedig emelkedett.
A március-májusi időszakban 11,4 százalékos volt a munkanélküliségi ráta Magyarországon. Ez 0,4 százalékponttal kisebb, mint amit egy hónappal ezelőtt közölt a KSH, vagyis 16 éves csúcsáról csökkenni kezdett a mutató.
A foglalkoztatottak száma is emelkedésnek indult, igaz, itt is nagy mélypontról kanyarodik vissza a mutató, ráadásul a szezonális hatások is segítik a folyamatot. Ezzel együtt a munkapiaci folyamatok biztatóan alakulnak, hiszen az élénkülést inkább csak az év vége felé (de legalábbis 2010 második felére) várták a szakértők.
A mostani halvány fordulat azért is meglepő, mert a vállalatok a nagy gazdasági visszaesés miatt alacsony kapacitáson üzemelnek: a válság során az elbocsátások sem voltak akkorák, amit a recesszió mérete indokolt volna. Így a gazdasági növekedés stabilizálódása után lehetett volna csak számítani a munkapiaci élénkülésre.
A konjunktúra erősödésére utal, hogy a 15-74 éves korosztály aktivitási rátája 55,1 százalékon áll, ennél magasabbat utoljára 2008 közepén láthattunk. Ráadásul ha az elmúlt egy év folyamatait vizsgáljuk, láthatjuk, hogy a munkanélküliek is a piacon maradnak, a korábbi években ezek kivonulása volt jellemző, az inaktívak számát gyarapítva. Ez is könnyítheti, hogy most a vállalatok munkaerő-kereslete akadálytalanul kielégülhet.
Természetesen a mostani fellendülést még óvatosan kell kezelni, hiszen egy-két biztató adatból még elhamarkodott lenne erőteljes trendfordulóról beszélni. Ugyanakkor a mostani adatok megerősítik a többi munkaerőpiaci statisztika számait.
A válság magyarországi kibontakozása óta először csökkent idén májusban a regisztrált álláskeresők állománya éves összevetésben is - derült ki az Állami Foglalkoztatási Szolgálat (ÁFSZ) friss statisztikájából. Tavasztól nyárig megszokott, hogy intenzíven mérséklődik az álláskeresők száma a szezonális munkák terjedése miatt, de a hivatal április után májusban is azt találta, hogy ez a hatás sem magyarázza teljes egészében az állománycsökkenést.
Nagyot esett a regisztrált álláskeresők száma
Hasonló képet fest a 4 főnél többet foglalkoztató cégek körében megfigyelhetőfoglalkoztatottsági trend. Az év első harmadában szezonális okokból is szokott emelkedés lenni, ám ekkora megugrásra nem volt példa az utóbbi években.
A most kibontakozó tendencia nem csak a kevés adat miatt tekinthető bizonytalannak, hanem azért is törékeny, mert Európa növekedési kilátásait beárnyékolja az adósságválság, illetve az ebből fakadó óriási költségvetési kiigazítási igény. Ez felveti a W-alakú fellendülés lehetőségét, vagyis az év második felében lanyhulhat a konjunktúra, ami az exportvezérelt hazai növekedésnek is rosszat tehet.
Pedig a biztató munkapiaci folyamatok megerősödésére stabilitási szempontból is szükség van. A svájci frank szakadatlan erősödése nehéz helyzetbe hozza a devizahiteleseket, ez pedig a bankrendszer tőkepozícióit gyengíti. Az eddigi tapasztalatok szerint azonban a nem teljesítő hitelek arányának alakulása inkább a munkanélküliséggel függött össze, ez magyarázza azt is, hogy 2009 végén még e szempontból nem volt érdemi különbség a forint- és devizahitelek minősége között.
A törlesztőrészletek emelkedése azonban bizonyára egyre több háztartás költségvetését feszíti ki, különösen azokét, ahol az egyik kereső elveszítette a munkáját. A foglalkoztatottság emelkedése éppen ezért fontos lehet, hiszen sok bajba került háztartás, illetve hitelnyújtó bankja kerülhet kedvezőbb helyzetbe.