Kódolva volt, hogy Brüsszel nem fog asszisztálni a Fidesz-kormány körvonalazódó azon tervéhez, hogy az eddig vállaltnál jóval magasabb hiányszámot mond be.
Úgy tűnik, feloldhatatlan ellentét feszül Brüsszel és Budapest, az Európai Bizottság és Magyarország, Barroso és Orbán Viktor között a költségvetési hiányszám és mozgástér kérdésében, erre utalnak a tegnap adott nyilatkozatok [1]. Mint ismert, Barroso gyakorlatilag azt közölte Orbánnal, nem tűri el az EU, ha nagyobb költségvetési hiányt hoz ki a Fidesz a hivatalos, az EU felé is vállalt célnál, Orbánt azonban ez nem nagyon hatotta meg, ő ragaszkodott ahhoz, hogy a szerinte valós helyzetet fel kell tárni.
Orbán politikai síkon is alulmaradt
Ha a politikai vetületét nézzük a dolognak, akkor Görögország uniós megmentéséig kell visszanyúlnunk. Már azt is nehezen vállalta be Angela Merkel német kancellár, hogy gigantikus mentőövvel tartsák a víz fölött a görögöket, a német lakosság nagy többsége ellenezte, hogy a tékozló helléneket az ő adójukból stafírozzák ki, és egy kulcsfontosságú tartományi választáson ezért meg is büntették a Merkel-féle kormányoldalt. Akkor eldőlt, hogy az EU működésének kulcsfigurája, Németország jó ideig egy árva vasat sem ad senki megmentésére, egyetlen uniós országnak sem, ha elszállna a költségvetési hiánya és ezért a befektetők nem finanszíroznák az adott államot.
Ráadásul mi azért is hendikeppel indulunk, mert 2008 őszén már kaptunk a 20 milliárd eurós nemzetközi mentőcsomag részeként 6,5 milliárd eurót Brüsszeltől. És Magyarország lenne az első, aki az EU elé tartaná markát ismét, másodszor is.
Ezek a szempontok pedig a jelek szerint erősebbnek bizonyultak annál a szintén politikai tényezőnél, lobbierőnél, hogy Európában egyedül a Fidesz-kormány tud kétharmados parlamenti támogatást felmutatni, és Orbán Viktornak jó kapcsolatai vannak Európában.