Kósa államcsőd-közeli helyzetet vizionál
Legfeljebb két évre szóló kríziskezelést hirdet meg a kormány a hétvégén és jövő héten - mondta Kósa Lajos, Debrecen polgármestere a Napi Gazdaság kkv-fejlesztési konferenciáján. Ennek részeként a gazdasági alkotmányossági szabályok felfüggesztésére is sor kerülhet.
Úgy tűnik az átadás-átvétel alapján, hogy a közvetlen államcsőd elkerülése a cél jelenleg, szűk esélyünk van arra, hogy elkerüljük Görögország helyzetét, a helyzet ugyanis sokkal rosszabb, mint hittük - mondta Kósa Lajos, Debrecen polgármestere a Napi Gazdaság kkv-fejlesztési konferenciáján.
LMP: Erős túlzásba esett Kósa
Erős túlzásnak tartja Kósa Lajos kijelentéseit az LMP, mondta Jávor Benedek, a párt szóvivője. Az LMP szerint a fideszes politikus a pánikkeltéssel akarja igazolni, hogy nem tudják teljesíteni a választási ígéreteiket.
Jávor Benedek hozzátette: ez még így is a kisebb baj. Hiszen ha beváltaná a Fidesz a kampányban tett ígéreteit, azzal nagyobb kárt okozna, mint Kósa Lajos a mostani kijelentéseivel.
Oszkó: Eszelősen átgondolatlan megnyilatkozás
Oszkó Péter volt pénzügyminiszter blogjában reagált a kijelentésekre. Eszerint "Kósa mondandója egy eszelősen átgondolatlan megnyilatkozás", ami azzal a veszéllyel jár, hogy ha jelenleg nincs is rossz helyzetben az ország, ilyen megnyilatkozásokkal még olyan helyzetbe lehet sodorni, mint amelyet a fideszes alelnök felvázolt.
Oszkó Péter volt pénzügyminiszter továbbra is azt tartja valószínűnek, hogy a Fidesz ezekkel a kijelentésekkel is csak azoknak az ígéreteknek a visszavonását készíti elő, amiről mindig is tudták, hogy felelőtlenek és teljesíthetetlenek. Muszáj azonban meglepettséget tettetniük a megszegésük előtt, hogy ne viseljék az azonnali politikai következményeket.
Külföldi reakciók a kijelentéssel kapcsolatban
A magyar gazdaság nincs vészhelyzetben, Kósa Lajos nyilatkozata a gazdaság rossz állapotáról kicsit veszélyes játék, idézte egy vezető feltörekvő piaci elemző véleményét csütörtökön az amerikai Bloomberg Businessweek. Az üzleti magazinnak Nigel Rendell, a londoni RBC Capital szakértője nyilatkozott.
A Businessweek megjegyezte: a forint a világ valutái közül (a Bloomberg 170 helyzetét kíséri figyelemmel) a legnagyobb esést szenvedte el, miután a kormányzó párt vezető politikusa arra utalt, hogy Magyarországot egy görög típusú válság fenyegeti.
Manik Narain, a londoni UBS AG feltörekvő piaci stratégája azt mondta: a görög válságra vonatkozó utalások egyértelműen félelmet keltettek a piacokon. Hozzátette: a befektetőknek feszes költségvetési politikára van szükségük ahhoz, hogy megmaradjon bizalmuk a magyar eszközök iránt.
Simon Quijano-Evans, a bécsi Credit Agricole Cheuvreux feltörekvő piaci vezető elemzője kifejtette: gyors kormányzati kijavító lépésre van szükség az IMF-fel és az EU-val közösen a piacok megnyugtatására és a bizalom visszanyerésére.
A magazin idézte José Manuel Barrosót, az Európai Bizottság elnökét is, aki Orbán Viktor miniszterelnökkel való brüsszeli találkozója után úgy nyilatkozott: Magyarország "nagyon kényes helyzetben" van. Sürgette a magyar kormányt, hogy folytassa a költségvetési hiány lefaragását célzó erőfeszítéseket, és gyorsítsa fel a pénzügyi konszolidációt.
És a következmény:
A Fidesz-össztűz kiütötte a piacokat
A tőzsde 900 ponttal a napi csúcsa alatt zárt, az euró, frank, dollár 3-5 forintot drágult kis idő alatt.
Rontotta a piaci hangulatot Jose Manuel Barroso és Orbán Viktor délutáni brüsszeli sajtótájékoztatója is. Ezen az Európai Bizottság elnöke azt mondta, Magyarország nagyon törékeny helyzetben van, nem megy bele Brüsszel, hogy az új kormány elengedje a hiányt. A magyar kormányfő ugyanakkor gyors és határozott versenyképesség-javító intézkedésekről beszélt a rövid távú problémák kezelésére, az ilyenek azonban növelnék a hiányt.
Ezek az események elegendőek voltak a befektetőknek, hogy vételről eladásra váltsanak. Ami nemcsak a tőzsdén, hanem a devizapiacon is éreztette hatását, a forint valamennyi vezető devizával szemben számottevő gyengülésbe kezdett délután. A svájci frank árfolyama dél körül 193 és 194 forint között volt, innen 197 forint fölé kúszott bő három óra alatt. Az euró ára a 274-275 forint közötti kora délutáni szintről 278 forint fölé ment, a dollár 223 forintról 228 forintra drágult.
A Portfolio.hu által megkérdezett szakértők egybehangzóan negatívan értékelték a Fidesz kommunikációs sorozatának mai újabb állomását – laptársunk. Magyarország kissé veszélyes játékot űz a mai kommunikációval – idézik Nigel Rendellt, RBC Capital stratégáját, aki azt is hozzátette, hogy a magyar gazdaság nincs annyira szörnyű állapotban.
El kellene dönteni, hogy mi a Fidesz célja, az erős, vagy a gyenge forint, egyszerre ugyanis nem lehet mindkettőt megvalósítani – fogalmazott a lapnak egy devizakereskedő, aki szerint 283-285 forintig is drágulhat az euró. Egy másik kereskedő azt mondta, ha valóban olyan nagy a baj, azt akkor sem így kellene tálalni, helyette inkább a háttérben kellene előkészíteni a döntéseket, és örülni kellene, hogy az utóbbi napokban végre megnyugodtak kicsit nemzetközi szinten a piacok.